Sobota, 23. október 2021
Slnečno  4,8 °C
Mimoriadne správy

Peking a Čína obnovili obchodné rokovania, diskutovali o Trumpovej dohode

 Webnoviny   9. október 2021  42
Peking a Čína obnovili obchodné rokovania, diskutovali o Trumpovej dohode

9.10.2021 (Webnoviny.sk) - USA a Čína v sobotu po dlhej prestávke obnovili rokovania o napätých obchodných vzťahoch. Obe strany viedli „pragmatickú, úprimnú a konštruktívnu“ diskusiu, uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo obchodu.

Hlavnou témou virtuálnych rozhovorov bola takzvaná „fáza jedna“ obchodnej dohody vyrokovanej ešte za administratívy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Dohoda pozastavila obchodnú vojnu, v rámci ktorej Čína a USA postupne zaťažovali dovozy konkurenčných produktov dodatočnými clami rádovo v desiatkach miliárd dolárov (USD). Administratíva prezidenta Joea Bidena existujúce zvýšené clá zachovala, voči Pekingu však zvolila zmierlivejší tón.

Čínska ekonomika sa pomerne rýchlo spamätala z dopadov pandémie koronavírusu, naráža však na problémy v podobe vysokého zadĺženia podnikov a samospráv. Brzdia ju aj reštrikcie na vývoz špičkových technológií, ktoré uplatňujú najmä USA.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Obchodná vojna, obchodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Peking a Čína obnovili obchodné rokovania, diskutovali o Trumpovej dohode © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.