Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  12,9 °C
Mimoriadne správy

České parlamentné voľby majú predbežné výsledky, zatiaľ zvíťazil Babiš a jeho ANO

 Webnoviny   9. október 2021  110
České parlamentné voľby majú predbežné výsledky, zatiaľ zvíťazil Babiš a jeho ANO

9.10.2021 (Webnoviny.sk) - Parlamentné voľby v Českej republike sa skončili. Volebné miestnosti pre voľby do Poslaneckej snemovne zatvorili v sobotu o 14:00.

Podľa prvých údajov Českého štatistického úradu zvíťazilo hnutie ANO premiéra Andreja Babiša so ziskom 31,6 percenta hlasov. Sčítané sú však zatiaľ iba hlasy z menej ako dvoch percent volebných okrskov.

Podľa posledných volebných prieskumov by voľby do snemovne vyhralo hnutie ANO s výsledkom okolo 27 - 25 percent hlasov. Nasledovala koalície SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s približne 21 - 20 percentami a PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so zhruba 19 - 17 percentami hlasov.

Do dolnej komory parlamentu by sa podľa prieskumov malo dostať aj hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD), ktorému prognózovali okolo 12 - 10 percent hlasov. Okolo päťpercentnej hranice potrebnej pre vstup do parlamentu sa v prieskumoch pohybovali sociálni demokrati (ČSSD), komunisti (KSČM), hnutie Prísaha alebo Trikolóra Slobodní Súkromníci (TSS).

Viac k témam: Parlamentné voľby v Česku, Voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - České parlamentné voľby majú predbežné výsledky, zatiaľ zvíťazil Babiš a jeho ANO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.