Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Parlament zamietol návrh britského premiéra Johnsona na predčasné voľby
Webnoviny 5. september 2019 755
5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson nezískal v parlamente dostatočnú podporu na vyhlásenie predčasných volieb na 15. októbra. Jeho návrh podporilo 298 poslancov a 56 bolo proti.
Johnson však potreboval podporu 434 zákonodarcov, dvoch tretín 650 člennej dolnej komory parlamentu, no veľa poslancov sa zdržalo hlasovania.
Zákaz odchodu Británie bez dohody
Návrh na predčasné voľby predložil Johnson po tom, čo v dolnej komore prešiel návrh zákona, ktorý zakazuje odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody.
Poslanci návrh zákona, ktorý by premiéra donútil požiadať o ďalší odklad brexitu, ak sa do 19. októbra nepodarí dosiahnuť novú dohodu s úniou, podporili v pomere 327 za a 299 proti.
Mnohí poslanci sa zdržali hlasovania
Johnson trval na tom, že Británia musí úniu opustiť v aktuálne dohodnutom termíne, ktorým je 31. október, s dohodou alebo bez nej. Prijatý návrh musí ešte schváliť Snemovňa lordov.
Mnohí opoziční poslanci sa rozhodli zdržať hlasovania o predčasných voľbách, pretože sa chcú uistiť, že legislatíva, ktorá zabraňuje brexitu bez dohody, bude platiť, keď vypíšu nové voľby. Líder opozičných labouristov nazval Johnsonove úsilie vyhlásiť voľby ako "cynický krok".
Poslanec Škótskej národnej strany Ian Blackford zase povedal, že s kolegami premiérovi neveria.
Viac k témam: Brexit, britský premiér, No deal brexit (Brexit bez dohody), predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlament zamietol návrh britského premiéra Johnsona na predčasné voľby © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Zakázali brexit bez dohody, premiér Johnson narazil na súpera v dolnej komore parlamentuNasledujúci článok
Foto: Expresný vlak Keikjú sa po zrážke s nákladiakom vykoľajil a naklonil
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO