Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Pápež sa v Kanade ospravedlnil pôvodným obyvateľom za zneužívanie na školách

 Webnoviny  25. júl 2022  57
Pápež sa v Kanade ospravedlnil pôvodným obyvateľom za zneužívanie na školách

25.7.2022 (Webnoviny.sk) - Pápež František sa ospravedlnil za rolu, ktorú zohrala katolícka cirkev v „devastujúcej“ kanadskej politike rezidenčných škôl pre nútenú asimiláciu pôvodných obyvateľov.

Pápež poprosil o odpustenie


Pokorne prosím o odpustenie za zlo spáchané toľkými kresťanmi na domorodých obyvateľoch,“ povedal pápež za účasti tisícok pôvodných obyvateľov Kanady v Maskwacis v provincii Alberta, kde bola jedna z takýchto škôl.

Dlho očakávané ospravedlnenie otvorilo Františkovu týždňovú „púť pokánia“ v Kanade, ktorá má pomôcť cirkvi na jej ceste zmierenia sa s pôvodným obyvateľstvom a pomôcť obetiam pri prekonávaní ich traumy.

Navštívi aj ďalšie miesta


Ďalšími zastávkami jeho šesťdňovej návštevy sú ďalšie miesta v Alberte, mesto Quebec a Iqaluit v najsevernejšom teritóriu Nunavut.

Cesta nasleduje po jarnom stretnutí s delegáciami pôvodných obyvateľov Kanady vo Vatikáne a historickom ospravedlnení z 1. apríla za „poľutovaniahodné“ zneužívanie spáchané niektorými katolíckymi misionármi v rezidenčných školách.

Sexuálne aj fyzické zneužívanie


Kanadská vláda priznala, že v štátom financovaných kresťanských školách, ktoré fungovali od 19. storočia do 70. rokov 20. storočia, sa šírilo fyzické a sexuálne zneužívanie.

V Kanade od rodín odobrali zhruba 150-tisíc domorodých detí a umiestnili ich do rezidenčných škôl, kde často nesmeli rozprávať svojím jazykom alebo praktizovať svoju kultúru a mali sa asimilovať do kanadskej kresťanskej spoločnosti.

Katolícke náboženské rády prevádzkovali 66 zo 139 takýchto škôl v Kanade, kde tisíce detí zomreli v dôsledku chorôb, požiarov a iných príčin.

Viac k témam: Cirkev, Katolícka cirkev, Ospravedlnenie, Pápež, Sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež sa v Kanade ospravedlnil pôvodným obyvateľom za zneužívanie na školách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.