Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,1 °C
Mimoriadne správy

Pandy už v Číne nepatria medzi ohrozené živočíchy, zachránilo ich dlhodobé úsilie ochranárov

 Webnoviny   9. júl 2021  128
Pandy už v Číne nepatria medzi ohrozené živočíchy, zachránilo ich dlhodobé úsilie ochranárov

9.7.2021 (Webnoviny.sk) - Pandy už nepatria medzi ohrozené živočíšne druhy. Podľa čínskych úradov sú však naďalej klasifikované ako zraniteľné. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Preklasifikovanie pánd prišlo po tom, ako ich počet vo voľnej prírode dosiahol hranicu 1800 jedincov. Odborníci tvrdia, že v najľudnatejšej krajine sveta dokázali zachrániť svoje ikonické zviera vďaka dlhodobému úsiliu ochranárov vrátane rozširovania biotopov a opätovnej výsadby bambusových lesov. Práve bambus tvorí u pánd asi 99 % ich potravy.

Pandy sú v Číne považované za národný poklad. Nová klasifikácia prichádza roky po tom, čo Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) už zviera vyradila zo zoznamu ohrozených druhov a v roku 2016 ho označila ako „zraniteľné“. V tom čase však čínski úradníci toto rozhodnutie spochybnili.

Viac k témam: ohrozené druhy, panda, panda veľká
Zdroj: Webnoviny.sk - Pandy už v Číne nepatria medzi ohrozené živočíchy, zachránilo ich dlhodobé úsilie ochranárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.