Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Pandémia sa podpísala pod príjmy Vatikánu, pápež František znižuje platy duchovným

 Webnoviny  24. marec 2021  110
Pandémia sa podpísala pod príjmy Vatikánu, pápež František znižuje platy duchovným

24.3.2021 (Webnoviny.sk) - Pápež František nariadil zníženie platov kardinálov a ďalších duchovných vrátane kňazov a rehoľníčok pracujúcich pri Svätej stolici. Týmto rozhodnutím sa snaží zachrániť pracovné miesta, keďže pandémia sa výrazným spôsobom podpísala pod príjmy Vatikánu.

Vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnil vatikánsky denník L'Osservatore Romano, pontifik uviedol, že od apríla sa platy kardinálov znížia o 10 %. Predstaviteľov rôznych oddelení Svätej stolice sa bude týkať 8-percentné zníženie, zatiaľ čo nižšie postaveným kňazom a rehoľným sestrám strhnú 3 % z platov.

Pápež poznamenal, že financie Svätej stolice sú poznačené niekoľkoročným deficitom, a dodal, že tieto ekonomické ťažkosti ešte zhoršila pandémia ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus


Kardináli, iní duchovní a rehoľné sestry vo všeobecnosti nemajú výdavky ako väčšina bežných ľudí, napríklad na nájom, hypotéky či energie, pretože bývajú v nehnuteľnostiach vo vlastníctve Vatikánu alebo náboženských rádov. Niektorí kardináli majú k dispozícii priestranné a dobre vybavené apartmány v historických palácoch v Ríme.

František v každom prípade poznamenal, že zníženie platu sa nebude týkať toho, kto preukáže, že mu avizované škrty skomplikujú platenie výdavkov týkajúcich sa zdravotného stavu dotknutých osôb alebo ich príbuzných.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, financie, kardinál, Koronavírus, platy duchovných
Zdroj: Webnoviny.sk - Pandémia sa podpísala pod príjmy Vatikánu, pápež František znižuje platy duchovným © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.