Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Palestínsky prezident Abbás dal ultimátum Izraelu, žiada ukončenie okupácie
25.9.2021 (Webnoviny.sk) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás dal Izraelu ročné ultimátum na ukončenie okupácie území, na ktorých by chceli Palestínčania vytvoriť svoj štát.
Izrael obvinil z "apartheidu"
Pohrozil, že ak tak neučiní, stiahne uznanie Izraela, čo predstavuje základný kameň tri desaťročia neúspešného mierového úsilia.
Abbásove slová prišli počas vopred nahratého príhovoru na Valnom zhromaždení OSN, v ktorom obvinil Izrael z „apartheidu“ a „etnických čistiek“. Osemdesiatpäťročný vodca Palestínčanov pritom expresívne výrazy zvykne používať len zriedka.
Ochota rokovať o hraniciach
Abbás povedal, že je ochotný rokovať o vymedzení hraníc v priebehu nasledujúceho roka, ale podotkol, že ak Izrael neukončí okupáciu území, potom by prehodnotil uznanie Izraela.
Židovský štát okupuje územia na Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a vo východnom Jeruzaleme od vojny v roku 1967. Práve tieto oblasti chcú Palestínčania pre vytvorenie svojho budúceho štátu.
Viac k témam: izraelsko-palestínsky konflikt, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Palestínsky prezident Abbás dal ultimátum Izraelu, žiada ukončenie okupácie © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Švajčiari v referende rozhodujú o manželstvách rovnakého pohlaviaNasledujúci článok
Bývalý katalánsky prezident Puigdemont sa po zadržaní opäť dostal na slobodu
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach