Štvrtok, 28. október 2021
Jasno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Palestínsky prezident Abbás dal ultimátum Izraelu, žiada ukončenie okupácie

 Webnoviny  25. september 2021  46
Palestínsky prezident Abbás dal ultimátum Izraelu, žiada ukončenie okupácie

25.9.2021 (Webnoviny.sk) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás dal Izraelu ročné ultimátum na ukončenie okupácie území, na ktorých by chceli Palestínčania vytvoriť svoj štát.

Izrael obvinil z "apartheidu"


Pohrozil, že ak tak neučiní, stiahne uznanie Izraela, čo predstavuje základný kameň tri desaťročia neúspešného mierového úsilia.

Abbásove slová prišli počas vopred nahratého príhovoru na Valnom zhromaždení OSN, v ktorom obvinil Izrael z „apartheidu“ a „etnických čistiek“. Osemdesiatpäťročný vodca Palestínčanov pritom expresívne výrazy zvykne používať len zriedka.

Ochota rokovať o hraniciach


Abbás povedal, že je ochotný rokovať o vymedzení hraníc v priebehu nasledujúceho roka, ale podotkol, že ak Izrael neukončí okupáciu území, potom by prehodnotil uznanie Izraela.

Židovský štát okupuje územia na Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a vo východnom Jeruzaleme od vojny v roku 1967. Práve tieto oblasti chcú Palestínčania pre vytvorenie svojho budúceho štátu.

Viac k témam: izraelsko-palestínsky konflikt, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Palestínsky prezident Abbás dal ultimátum Izraelu, žiada ukončenie okupácie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.