Streda, 17. august 2022
Slnečno  17,8 °C
Mimoriadne správy

Bývalý katalánsky prezident Puigdemont sa po zadržaní opäť dostal na slobodu

 Webnoviny  25. september 2021  100
Bývalý katalánsky prezident Puigdemont sa po zadržaní opäť dostal na slobodu

25.9.2021 (Webnoviny.sk) - Niekdajšieho katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta pustili niekoľko hodín po zadržaní na talianskom ostrove Sardínia.

Na slobode môže byť až do 4. októbra, keď sa rozhodne o jeho vydaní do Španielska, odkiaľ utiekol po neúspešnom pokuse o vyhlásenie nezávislosti regiónu v roku 2017.

Španielsko sa zosmiešnilo


Polícia zadržala Puigdemonta vo štvrtok, keď pricestoval na Sardíniu, kde sa mal cez víkend v Alghere zúčastniť na podujatí, na ktoré ho pozvala sardínska proseparatistická skupina.

Puigdemontova kancelária vo vyhlásení uviedla, že cestoval z Bruselu do Alghera na folklórny festival. Zadržali ho na základe európskeho zatykača z roku 2019, aj keď ho pozastavili.

Španielsko si nikdy nenechá ujsť príležitosť zosmiešniť sa,“ uviedol 58-ročný Puidgemont na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter krátko po prepustení. Puigdemont žije v Belgicku a má aj kreslo v Európskom parlamente.

Politika zbavili imunity


Politik bojuje proti vydaniu do Španielska, kde ho spolu s ďalšími katalánskymi lídrami obvinili z protištátnej činnosti. V marci ho europarlament zbavil imunity.

Podľa prieskumov verejnej mienky menej ako polovica Kataláncov podporuje odtrhnutie od Španielska. Väčšina Španielov zasa nechce, aby Katalánsko získalo nezávislosť.

Viac k témam: Katalánsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý katalánsky prezident Puigdemont sa po zadržaní opäť dostal na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.