Sobota, 15. jún 2024
Oblačno  17,9 °C
Mimoriadne správy

OSN na Kryme zdokumentovalo viac ako 100 prípadov únosov a ďalších 55 prípadov mučenia proukrajinských aktivistov

 Webnoviny   5. marec 2024  96  
OSN na Kryme zdokumentovalo viac ako 100 prípadov únosov a ďalších 55 prípadov mučenia proukrajinských aktivistov

5.3.2024 (SITA.sk) - Monitorovacia misia Organizácie Spojených národov pre ľudské práva na Ukrajine od roku 2014 zdokumentovala 104 prípadov únosov a 55 prípadov mučenia proukrajinských aktivistov, ktorých sa ruské sily dopustili na Kryme.

Viac o téme: Vojna na UkrajineOd začiatku ruskej okupácie k októbru minulého roka na polostrove zdokumentovali viac ako 5-tisíc prípadov porušenia ľudských práv. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda

Misia konštatovala, že Rusko nezákonne vnútilo obyvateľom Krymu svoje „občianstvo“, „zákony“ a „inštitúcie“ vo všetkých aspektoch života a potláča opozíciu a nesúhlas.

Podľa správy OSN represie postihli najmä lídrov Krymských Tatárov, ktorí sú proti okupácii Krymu. Mnohí Krymskí Tatári boli donútení opustiť polostrov a Moskva ich nahradila Rusmi. Podľa OSN ide o „zjavný pokus o zmenu demografickej štruktúry polostrova“.

Viac k témam: Aktivisti, Ľudské práva, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - OSN na Kryme zdokumentovalo viac ako 100 prípadov únosov a ďalších 55 prípadov mučenia proukrajinských aktivistov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.