Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

OSN dokumentuje rozsiahle mučenie civilistov zo strany Ruska, desiatky bez súdu popravili

 Webnoviny  28. jún 2023  90  
OSN dokumentuje rozsiahle mučenie civilistov zo strany Ruska, desiatky bez súdu popravili

28.6.2023 (SITA.sk) - Ruské sily vykonávali rozsiahle a systematické mučenie civilistov, ktorých zadržiavali v súvislosti s útokom na Ukrajinu, a desiatky z nich bez súdu popravili. V utorok to konštatoval Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Mučenie a sexuálne násilie


Správu, v ktorej podrobne opisujú viac ako 900 prípadov svojvoľného zadržiavania civilistov vrátane detí a starších ľudí počas konfliktu, pričom väčšinu z nich zadržalo Rusko, vypracovali na základe rozhovorov so stovkami obetí a svedkov.

Viac o téme: Vojna na UkrajinePrevažná väčšina opýtaných uviedla, že ich ruské sily počas zadržiavania mučili a v niektorých prípadoch na nich páchali sexuálne násilie, uviedla vedúca úradu OSN pre ľudské práva na Ukrajine.

"Mučenie používali s cieľom prinútiť obete, aby sa priznali k pomoci ukrajinským ozbrojeným silám, prinútiť ich spolupracovať s okupačnými úradmi alebo zastrašiť osoby s proukrajinskými názormi," konštatovala Matilda Bogner.

Popravy vojnových zajatcov


Správa, ktorá pokrýva 15-mesačné obdobie od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie do mája 2023, dokumentuje aj 75 prípadov svojvoľného zadržiavania ukrajinskými bezpečnostnými silami a uvádza, že značná časť z nich sa rovnala násilnému zmiznutiu.

Viac ako polovica osôb zadržaných ukrajinskými silami tiež uviedla, že ich mučili alebo s nimi zle zaobchádzali, zvyčajne počas výsluchu alebo bezprostredne po zatknutí, uviedla Bogner.

Ukrajina poskytla vyšetrovateľom OSN "neobmedzený dôverný prístup" k zadržaným v oficiálnych zadržiavacích centrách, s výnimkou skupiny 87 ruských námorníkov. "Ruská federácia nám napriek našim žiadostiam takýto prístup neumožnila," skonštatovala ďalej Bogner.

Izolácia v "žalostných podmienkach"


Úrad OSN pre ľudské práva už v minulosti zdokumentoval zadržiavanie a hromadné popravy ukrajinských vojnových zajatcov zo strany Ruska. V najnovšej správe sa však uvádza, že ruské sily vykonali aj najmenej 77 hromadných popráv civilistov.

Medzi zadržanými boli miestni úradníci, humanitárni dobrovoľníci, kňazi a učitelia, pričom mnohých držali v izolácii v "žalostných podmienkach", uvádza sa v správe.

Viac k témam: Ľudské práva, Mučenie, rusko-ukrajinský konflikt, Sexuálne násilie, Vojnový zločin, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - OSN dokumentuje rozsiahle mučenie civilistov zo strany Ruska, desiatky bez súdu popravili © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.