Sobota, 16. január 2021
Oblačno  -4,9 °C
Mimoriadne správy

Orbán nezniesol kritiku svojej vlády, eurokomisárku Jourovú vyzval na rezignáciu

 Webnoviny  29. september 2020  92
Orbán nezniesol kritiku svojej vlády, eurokomisárku Jourovú vyzval na rezignáciu

29.9.2020 (Webnoviny.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na rezignáciu podpredsedníčky Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej po tom, čo skritizovala jeho vládu. V liste predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej zároveň oznámil, že pozastavuje politické kontakty s Jourovou.

Orbán reagoval na rozhovor Jourovej s nemeckým spravodajským magazínom Der Spiegel z minulého týždňa. "Pán Orbán rád hovorí, že buduje neliberálnu demokraciu. Povedala by som, že buduje chorú demokraciu," vyjadrila sa vtedy eurokomisárka.

Predseda maďarskej vlády v liste uviedol, že vyjadrenia Jourovej boli "v rozpore s úlohou Komisie ako neutrálnej a objektívnej inštitúcie", čo vyplýva z Lisabonskej zmluvy. Tiež podľa neho boli "do očí bijúcim porušením zásad lojálnej spolupráce", ktoré bráni "akémukoľvek budúcemu dialógu" medzi Maďarskom a Jourovou. Preto kým Jourová neskončí vo funkcii, maďarská vláda zastavuje všetky bilaterálne politické kontakty s ňou.

Najnovší spor Orbána s Bruselom prichádza iba dva dni pred summitom lídrov Európskej únie.

Viac k témam: kritika vlády
Zdroj: Webnoviny.sk - Orbán nezniesol kritiku svojej vlády, eurokomisárku Jourovú vyzval na rezignáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.