Piatok, 27. máj 2022
Slabý dážď  14,6 °C
Mimoriadne správy

Omyl, zámer alebo hackerský útok? Ruské noviny zverejnili počty mŕtvych a zranených vojakov na Ukrajine

 Webnoviny  22. marec 2022  46
Omyl, zámer alebo hackerský útok? Ruské noviny zverejnili počty mŕtvych a zranených vojakov na Ukrajine

22.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ruské noviny Komsomolskaja Pravda tvrdia, že ich webstránka bola terčom hackerského útoku, po tom, čo zverejnila vysoké počty vojenských obetí počas invázie na Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Premrštené počty mŕtvych


Text na jej webstránke sa odvolával na brífing ministerstva obrany a pôvodne informoval o 9 861 mŕtvych ruských vojakoch a 16 153 zranených.

Neskôr text odstránili a noviny vydali vyhlásenie s tvrdením, že „rozhranie správcu webu bolo napadnuté a do publikácie bola pridaný výmysel“. Žiadne ďalšie ruské médiá dané počty nezverejnili, informuje spravodajský portál BBC.

Počty ruských obetí sú sporné. Podľa posledných oficiálnych údajov ruskej vlády zomrelo na Ukrajine 498 vojakov. Vyšetrovanie ruskej redakcie BBC však identifikovalo 557 vojakov, ktorí zomreli počas konfliktu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Konzervatívny odhad je 7-tisíc obetí


Tento počet pritom nezahŕňa správy, kde sa obete vojny nedali identifikovať. Ukrajinská vláda hovorí o viac ako 15-tisíc mŕtvych ruských vojakoch, zatiaľ čo americké tajné služby minulý týždeň informovali o „konzervatívnom odhade“ viac ako 7 000 mŕtvych.

Napriek tvrdeniu o hackerskom útoku, editor z nezávislého spravodajského webu v ruštine Meduza, ktorý sídli v Lotyšsku, Kevin Rothrock naznačil, že zverejnenie údajov mohlo byť legitímnou chybou, ale aj činom „ďalšej Ovsjannikovovej“.

Odkazoval tak na redaktorku ruskej štátnej televízie Marinu Ovsjannikovovú, ktorá pred týždňom narušila hlavné večerné spravodajstvo, keď vošla do štúdia s transparentom s protivojnovým odkazom.

Viac k témam: Hackerský útok, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Omyl, zámer alebo hackerský útok? Ruské noviny zverejnili počty mŕtvych a zranených vojakov na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.