Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

OLAF spustil niekoľko vyšetrovaní, ktoré sa týkajú možných podvodov s prostriedkami na obnovu

 Webnoviny  28. apríl 2023  66  
OLAF spustil niekoľko vyšetrovaní, ktoré sa týkajú možných podvodov s prostriedkami na obnovu

28.4.2023 (SITA.sk) - Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vyšetruje možný podvod s európskymi financiami určenými na obnovu po pandémii COVID-19 vo viacerých členských štátoch Európskej únie (EÚ).

Nezrovnalosti so zdrojmi


Hovorca úradu pre portál Politico a belgický týždenník Knack uviedol, že OLAF sa zaoberá využívaním prostriedkov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), pričom je spustených niekoľko vyšetrovaní týkajúcich sa nezrovnalostí so zdrojmi v rôznych členských štátoch.

Podrobnosti o tom, ktorých krajín sa vyšetrovania týkajú a o akú sumu ide, však hovorca odmietol poskytnúť.

Výmenou za investície a reformy


Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je nástroj s vyčleneným rozpočtom 724 miliárd eur, ktorý vypláca prostriedky prostredníctvom grantov a pôžičiek krajinám EÚ výmenou za investície a reformy.

Dosiaľ z neho vyplatili 150 miliárd eur, pričom najväčšími recipientmi sú Taliansko a Španielsko, na ktoré pripadá viac ako štvrtina z celkovej sumy k dnešnému dňu.

OLAF vyšetruje podvody a korupciu s finančnými prostriedkami EÚ. Ak má OLAF podozrenie na trestné správanie, postupuje prípady Európskej prokuratúre.

Viac k témam: Eurofondy, pandémia Covid-19, Plán obnovy a odolnosti
Zdroj: SITA.sk - OLAF spustil niekoľko vyšetrovaní, ktoré sa týkajú možných podvodov s prostriedkami na obnovu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.