Sobota, 28. marec 2020
Slnečno  14,4 °C
Mimoriadne správy

Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne

 Webnoviny  Pondelok, 9:18  25
Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne

23.3.2020 (Webnoviny.sk) - Nový Zéland bude od stredy večera na zhruba štyri týždne úplne uzavretý. Obyvatelia budú musieť zostať doma, všetky podniky, ktoré nie sú nevyhnutné, budú musieť byť zavreté a prestať budú tiež musieť všetky nepotrebné aktivity.

Opatrenie zamerané na boj proti novému koronavírusu v pondelok oznámila premiérka Jacinda Ardern s tým, že bude mať za následok bezprecedentný hospodársky aj spoločenský rozvrat. "Nepodceňujem to, čo žiadam od Nového Zélandu. Je to obrovské a viem, že to bude skľučujúce," uviedla predsedníčka vlády a dodala, že je to dôležité pre záchranu tisícok životov.

Viac o téme: Koronavírus


Novozélanďania sa už na uzavretie začali pripravovať. Administratívni pracovníci si berú z práce počítače a rastliny. Z obchodov zase mizne múka, káva a toaletný papier, píše agentúra AP.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo zdravotnícki predstavitelia oznámili ďalších 36 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Celkovo ho tak zatiaľ v krajine potvrdili u 102 osôb, nikto dosiaľ nezomrel. Väčšina z prípadov sa viaže na zahraničné cesty, u dvoch sa však cestovateľskú anamnézu nepodarilo zistiť a predpokladá sa, že je to dôkaz lokálneho prenosu.

Už skôr Nový Zéland pre nový koronavírus uzavrel svoje hranice pre všetkých okrem svojich občanov a obyvateľov.

Viac k témam: hranice, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.