Štvrtok, 4. jún 2020
Prevažne slnečno  19,6 °C
Mimoriadne správy

Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne

 Webnoviny  23. marec 2020  55
Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne

23.3.2020 (Webnoviny.sk) - Nový Zéland bude od stredy večera na zhruba štyri týždne úplne uzavretý. Obyvatelia budú musieť zostať doma, všetky podniky, ktoré nie sú nevyhnutné, budú musieť byť zavreté a prestať budú tiež musieť všetky nepotrebné aktivity.

Opatrenie zamerané na boj proti novému koronavírusu v pondelok oznámila premiérka Jacinda Ardern s tým, že bude mať za následok bezprecedentný hospodársky aj spoločenský rozvrat. "Nepodceňujem to, čo žiadam od Nového Zélandu. Je to obrovské a viem, že to bude skľučujúce," uviedla predsedníčka vlády a dodala, že je to dôležité pre záchranu tisícok životov.

Viac o téme: Koronavírus


Novozélanďania sa už na uzavretie začali pripravovať. Administratívni pracovníci si berú z práce počítače a rastliny. Z obchodov zase mizne múka, káva a toaletný papier, píše agentúra AP.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo zdravotnícki predstavitelia oznámili ďalších 36 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Celkovo ho tak zatiaľ v krajine potvrdili u 102 osôb, nikto dosiaľ nezomrel. Väčšina z prípadov sa viaže na zahraničné cesty, u dvoch sa však cestovateľskú anamnézu nepodarilo zistiť a predpokladá sa, že je to dôkaz lokálneho prenosu.

Už skôr Nový Zéland pre nový koronavírus uzavrel svoje hranice pre všetkých okrem svojich občanov a obyvateľov.

Viac k témam: hranice, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.