Piatok, 27. január 2023
Oblačno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Novinárovi Poczobutovi hrozí väzenie. Venoval sa protestom, ktoré zasiahli Bielorusko krátko po voľbách

 Webnoviny  16. január 2023  65
Novinárovi Poczobutovi hrozí väzenie. Venoval sa protestom, ktoré zasiahli Bielorusko krátko po voľbách

16.1.2023 (Webnoviny.sk) - V Bielorusku sa v pondelok začal proces s novinárom a prominentným príslušníkom početnej poľskej menšiny v krajine Andrzejom Poczobutom, čo je najnovší zo série súdnych procesov proti kritikom autoritárskeho režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Poczobutovi hrozí v prípade usvedčenia z „poškodzovania národnej bezpečnosti“ a „podnecovania rozbrojov“ až 12 rokov väzenia. Poczobuta, ktorý píše pre vplyvné poľské noviny Gazeta Wyborcza, zadržali ešte v marci 2021.

Vo veľkej miere sa venoval protestom, ktoré v roku 2020 na niekoľko týždňov zasiahli Bielorusko po prezidentských voľbách. V nich podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, no opozícia a západné krajiny všeobecne považujú tieto voľby za zmanipulované.

Viac k témam: Aktivista, Bieloruský prezident, Novinár, Obžaloba, Prostesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Novinárovi Poczobutovi hrozí väzenie. Venoval sa protestom, ktoré zasiahli Bielorusko krátko po voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.