Štvrtok, 20. január 2022
Zamračené  -1,6 °C
Mimoriadne správy

Nigérijské farmy zasiahla najhoršia vlna afrického moru ošípaných, utratiť museli státisíce prasiat

 Webnoviny  18. jún 2020  173
Nigérijské farmy zasiahla najhoršia vlna afrického moru ošípaných, utratiť museli státisíce prasiat

18.6.2020 (Webnoviny.sk) - Na nigérijských farmách utratili v dôsledku afrického moru ošípaných státisíce prasiat. Ochorenie sa začalo šíriť tento rok v okolí mesta Lagos a v niekoľkých častiach susedného štátu Ogun. Postupne sa však začalo objavovať aj v iných častiach krajiny.

Oficiálne dáta zatiaľ nie sú dostupné. Farmárka, ktorá sa predstavila ako Bello, pre britské noviny The Guardian povedala, že v najväčšom družstve na západe Afriky už utratili približne 500-tisíc ošípaných. Podľa jej odhadov sa celkový počet utratených zvierat pohybuje okolo milióna. Vírus sa rozšíril už do viac ako štvrtiny z 36 nigérijských štátov.

Najhoršia vlna moru doteraz


V minulom desaťročí sa ochorenie pravidelne objavovalo v niekoľkých častiach Afriky. Medzi rokmi 2016 a 2019 ohlásili viac ako 60 vĺn šírenia na celom kontinente.

"Nikdy v minulosti sme nezažili šírenie v takomto rozsahu. Je to najhoršia a najväčšia vlna, akú sme doteraz zažili," vyhlásil Ayo Omirin, ktorý prišiel o vyše 600 z celkovo 800 chovaných zvierat.

Mor sa objavil v rovnakom čase ako Covid-19


Podľa zástupcov farmárov prišlo odvetvie o viac ako 46 miliónov eur, pričom 20-tisíc ľudí sa obáva o svoju prácu. Ochorenie sa objavilo v rovnakom čase ako koronavírus. Tamojšie úrady doteraz zaznamenali 17 148 nakazených a 455 mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19.

Africký mor ošípaných nie je pre ľudí škodlivý, no pre prasatá a divé svine je smrteľný. Proti vírusu neexistuje vakcína. Bezpečnosť závisí od kontroly pohybu zvierat a dodržiavania hygieny na farmách a bitúnkoch, čo v Nigérii často porušujú.

Viac k témam: Africký mor ošípaných
Zdroj: Webnoviny.sk - Nigérijské farmy zasiahla najhoršia vlna afrického moru ošípaných, utratiť museli státisíce prasiat © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.