Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Netanjahu súhlasí s americkým prezidentom, Izrael musí zničiť Hamas

 Webnoviny  11. marec 2024  101  
Netanjahu súhlasí s americkým prezidentom, Izrael musí zničiť Hamas

11.3.2024 (SITA.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa podľa jeho slov zhodol s americkým prezidentom Joeom Bidenom na tom, že Izrael musí zničiť militantné hnutie Hamas.

Povedal to v rozhovore pre televíziu Fox s tým, že neexistuje, žiadna „stredná cesta“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Bezpečný odchod civilistov


Predseda izraelskej vlády tiež povedal, že Izrael by mal najskôr umožniť bezpečný odchod civilného obyvateľstva z mesta Rafah predtým, ako doň vojdú jeho sily. „S tým súhlasíme. To máme v úmysle urobiť,“ vyhlásil.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktMedzi Netanjahuom a Bidenom panujú nezhody, pričom americký prezident cez víkend v televízii MSNBC povedal, že izraelský premiér viac Izraelu škodí ako pomáha, keď neberie ohľad na „straty nevinných životov“ v Pásme Gazy.

Viac ako 31-tisíc mŕtvych


Biden varoval, že Netanjahu riskuje stratu podpory medzinárodného spoločenstva v súvislosti s rastúcimi civilnými obeťami v palestínskej enkláve, kde počet mŕtvych prekročil 31-tisíc.

Po Bidenových vyjadreniach Netanjahu robil rozhovory s viacerými médiami a povedal, že bude pokračovať s ofenzívou v Rafahu. Mesto je útočiskom pre 1,5 milióna Palestínčanov, ktorí ušli pred bojmi v iných častiach územia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Izraelskí predstavitelia pritom nevylučujú ofenzívu voči Rafahu aj počas moslimského sviatku ramadán, ktorý sa začal v nedeľu a bude trvať štyri týždne.

Viac k témam: Americký prezident, civilné obete, Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér
Zdroj: SITA.sk - Netanjahu súhlasí s americkým prezidentom, Izrael musí zničiť Hamas © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.