Streda, 29. november 2023
Zamračené  -1,1 °C
Mimoriadne správy

Nepokoje na letisku v Machačkale neboli pre Kremeľ prospešné, podľa NATO v Rusku narastá napätie (video)

 Webnoviny  30. október 2023  105  
Nepokoje na letisku v Machačkale neboli pre Kremeľ prospešné, podľa NATO v Rusku narastá napätie (video)

30.10.2023 (SITA.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) uviedla, že nedeľňajšie večerné nepokoje na letisku v ruskom meste Machačkala v regióne Dagestan neboli pre Kremeľ prospešné, ale boli výsledkom ruskej propagandy podnecujúcej nenávisť. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to riaditeľ Centra výnimočnosti NATO pre strategickú komunikáciu Janis Sarts.

Prejav radikalizácie


Ruské médiá podnecujú nenávisť voči Ukrajincom, Západu a teraz aj voči Izraelu. V Rusku narastá napätie a Dagestan je jedným z miest, odkiaľ pochádzajú mnohí z tých, ktorí zomreli na Ukrajine,“ povedal Sarts.

Dodal, že ho udalosti v Machačkale nijako zvlášť neprekvapili a uviedol, že tieto strety sú jedným z prejavov radikalizácie ruskej spoločnosti.

Takéto prejavy nie sú pre Kremeľ prospešné a budú pokusy ich potlačiť,“ poznamenal expert a dodal, že sa tak stane „jediným spôsobom, ktorý poznajú - silou“.


Všetky lety presmerovali


Sarts verí, že Kremeľ a centrálnu vládu nič neohrozuje, no z hľadiska logiky autoritárskeho systému sú takéto prejavy niečím, čo nemožno pripustiť, pretože udalosti môžu zájsť nepredvídateľne ďaleko.

Stovky ľudí vtrhli na spomenuté letisko, aby na pristávacej ploche protestovali proti príletu dopravného lietadla z izraelského Tel Avivu. Na internete sa šíria videá, ako Dagestanci v priestoroch letiská hľadajú izraelských pasažierov. Všetky lety z letiska, ktoré sa nachádza v prevažne moslimskej časti Ruska, boli presmerované na iné letiská v okolí.Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Letisko, Protest
Zdroj: SITA.sk - Nepokoje na letisku v Machačkale neboli pre Kremeľ prospešné, podľa NATO v Rusku narastá napätie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.