Pondelok, 8. august 2022
Zamračené  14,2 °C
Mimoriadne správy

Nemeckí poslanci pre vzťahy s Ruskom podporili odobratie privilégií exkancelára Schrödera

 Webnoviny  19. máj 2022  55
Nemeckí poslanci pre vzťahy s Ruskom podporili odobratie privilégií exkancelára Schrödera

19.5.2022 (Webnoviny.sk) - Nemeckí zákonodarcovia vo štvrtok odobrili zbavenie bývalého kancelára Gerharda Schrödera jeho kancelárie a zamestnancov po tom, čo udržiaval a bránil svoje dlhodobé vzťahy s Ruskom napriek vojne na Ukrajine.

Návrh nespomína väzby na ruské spoločnosti


Hovorca pre finančnú politiku vládnej strany Zelení Sven Kindler na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že parlamentný rozpočtový výbor schválil zmeny, ktoré nechajú exkancelárovu kanceláriu „nečinnú“. Krok sa očakával po tom, čo poslanci vo vládnej koalícii v stredu navrhli prepojenie niektorých jeho privilégií so skutočnými povinnosťami, a nie s jeho postavením bývalého kancelára.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konfliktAby sa znížili šance na právne napadnutie, návrh výslovne nespomína Schröderove väzby na ruské spoločnosti alebo na ruského prezidenta Vladimira Putina. Bývalý kancelár bude mať stále nárok na ochranku a dôchodok.

Schröder sa stal izolovanejší


Minister financií Christian Lindner privítal štvrtkové rozhodnutie a na Twitteri napísal, že „bývalému kancelárovi, ktorý dnes otvorene lobuje za Putinovu zločineckú vládu, by daňoví poplatníci nemali za to poskytnúť kanceláriu“.

V ostatných mesiacoch sa Schröder, ktorý bol kancelárom v rokoch 1998 - 2005, stal čoraz viac izolovanejší pre jeho prácu pre ruské štátom kontrolované energetické spoločnosti. Je predsedom dozornej rady ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosnefť a podieľal sa aj na projektoch plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemeckí poslanci pre vzťahy s Ruskom podporili odobratie privilégií exkancelára Schrödera © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.