Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace, ostatné krajiny sú tiež ochotné pomôcť

 Webnoviny  25. január 2023  103  
Nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace, ostatné krajiny sú tiež ochotné pomôcť

25.1.2023 (Webnoviny.sk) -


Prvé nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace. Povedal to v stredu šéf nemeckého rezortu obrany Boris Pistorius. Minister označil tank Leopard 2 za „najlepší bojový tank na svete". „Je to dôležitá zmena hry, pravdepodobne aj pre túto vojnu, prinajmenšom v tejto fáze," konštatoval.

Spoločne sme silnejší


Nemecká vláda uviedla, že plánuje rýchly začiatok výcviku ukrajinských posádok tankov v Nemecku. Balík, ktorý sa tvorí, bude obsahovať aj logistiku, muníciu a údržbu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa poďakoval nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi po stredajšom oznámení o dodaní tankov. „Rozhodnutie poslať Leopardy Ukrajine je veľkým krokom smerom k zastaveniu Ruska," napísal Morawiecki na mikrobologovacej sieti Twitter. „Spoločne sme silnejší," dodal.

Pomáhajú aj ostatné krajiny


Iné európske krajiny, napríklad Fínsko a Španielsko, v stredu naznačili ochotu dodať svoje vlastné Leopardy alebo podobné bojové tanky v rámci širšej koalície.

Nemecko už Ukrajine poskytlo významný objem vojenskej techniky, vrátane húfnic PzH 2000, systémov protivzdušnej obrany Iris-T a protilietadlového systému Gepard. Okrem toho ohlásilo plány na dodanie batérie protivzdušnej obrany Patriot a bojových vozidiel pechoty Marder.


Viac k témam: Bojový tank Leopard 2A4, Iris-T, Protiraketový systém Patriot, PzH 2000, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace, ostatné krajiny sú tiež ochotné pomôcť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.