Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Nemecká polícia zatkla dvoch mužov z dôvodu špionáže pre Rusko, plánovali sabotáže s cieľom podkopať pomoc Ukrajine

 Webnoviny  18. apríl 2024  89  
Nemecká polícia zatkla dvoch mužov z dôvodu špionáže pre Rusko, plánovali sabotáže s cieľom podkopať pomoc Ukrajine

18.4.2024 (SITA.sk) - V Nemecku zatkli dvoch nemecko-ruských mužov pre podozrenie zo špionáže, pričom jedného z nich obvinili z toho, že súhlasil s vykonaním útokov na potenciálne ciele vrátane amerických vojenských zariadení v nádeji, že nimi prispeje k podkopaniu pomoci Ukrajine.

Sabotážne činy v Nemecku


Vo štvrtok to uviedla nemecká prokuratúra. Muži, ktorých identifikovali iba ako Dieter S. a Alexander J. v súlade s nemeckými pravidlami ochrany súkromia, boli zatknutí v stredu v bavorskom meste Bayreuth, uviedla spolková prokuratúra.

Viac o téme: Vojna na UkrajineUviedli, že Dieter S. od októbra diskutoval o možných sabotážnych činoch v Nemecku s osobou napojenou na ruskú spravodajskú službu a že hlavným cieľom bolo podkopať vojenskú podporu, ktorú Nemecko Ukrajine poskytuje. Podozrivý vyhlásil, že je ochotný vykonať bombové a podpaľačské útoky na infraštruktúru používanú armádou a priemyselnými zariadeniami v Nemecku.

Ciele vrátane vojenských zariadení USA


Zhromaždil informácie o potenciálnych cieľoch vrátane vojenských zariadení USA. Najneskôr od marca mu pri tom údajne pomáhal Alexander J., kým Dieter S. vypátral niektoré lokality, nafotil a nakrútil vojenský tovar a informácie odovzdal svojmu spravodajskému kontaktu.

Dieter S. čelí aj samostatným obvineniam z príslušnosti k ozbrojenej jednotke proruských separatistických síl v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v období od decembra 2014 do septembra 2016.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

Viac k témam: pomoc Ukrajine, Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Nemecká polícia zatkla dvoch mužov z dôvodu špionáže pre Rusko, plánovali sabotáže s cieľom podkopať pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.