Piatok, 21. január 2022
Zamračené  -3,8 °C
Mimoriadne správy

Nemecká polícia prehľadala domy dvoch radikálov, mali mať napojenie na útočníka z Viedne

 Webnoviny   7. júl 2021  176
Nemecká polícia prehľadala domy dvoch radikálov, mali mať napojenie na útočníka z Viedne

7.7.2021 (Webnoviny.sk) - Nemeckí vyšetrovatelia v stredu vykonali domové prehliadky u dvoch známych sympatizanta extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorý vlani spáchal teroristický útok vo Viedni.

Obaja muži mohli podľa prokurátorov vedieť o plánoch útočníka Kujtima Fejzulaia, ale neinformovali úrady o hrozbe útoku. Namiesto toho vymazali z mobilných telefónov a kont na sociálnych sieťach všetok obsah, aby zakryli napojenie na Fejzulaia.

Útočníka zastrelila polícia


Atentátnik pochádzajúci zo Severného Macedónska 2. novembra minulého roka v centre rakúskej metropoly pri streľbe usmrtil štyroch civilistov a zranil ďalšie osoby. Strelca, ktorý mal okrem pušky aj atrapu výbušného opasku, pištoľ a mačetu, zastrelila polícia.

Ako uviedla nemecká prokuratúra, domové prehliadky sa uskutočnili v Osnabrücku a Kasseli, pričom mužov z dôvodu ochrany súkromia označila iba ako Blinor S. a Drilon G. Prvý menovaný je občan Kosova, druhý má nemecké občianstvo. Neprezradili pritom, či uvedené duo zatkli.

Obsah začali vymazávať krátko pred útokom


Obaja boli s Fejzulaiom v úzkom kontakte prostredníctvom sociálnych sietí. V júli 2000 za ním na niekoľko dní vycestovali do Viedne, krátko po tom, ako si zadovážil zbraň, ktorú neskôr použil pri útoku. Podľa prokurátorov sa vtedy stretli aj s ďalšími radikálmi z Rakúska a Švajčiarska.

Vyšetrovatelia tvrdia, že spomenutí muži po ukončení návštevy mohli vedieť, že Fejzulai svoj úmysel dotiahne do konca a uskutoční plánovaný útok. Uviedli, že dvojica začala vymazávať z mobilov a sociálnych sietí obsah súvisiaci s Fejzulaiom večer 2. novembra krátko pred začiatkom útoku.

Viac k témam: domová prehliadka, radikalizmus, teroristický útok vo Viedni
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecká polícia prehľadala domy dvoch radikálov, mali mať napojenie na útočníka z Viedne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.