Piatok, 27. január 2023
Zamračené  -3,3 °C
Mimoriadne správy

Nemci dodajú Ukrajine desiatky obrnených vozidiel pechoty Marder

 Webnoviny   6. január 2023  76
Nemci dodajú Ukrajine desiatky obrnených vozidiel pechoty Marder

6.1.2023 (Webnoviny.sk) - Nemecko sa chystá dodať Ukrajine v prvom kvartáli tohto roka zhruba 40 obrnených bojových vozidiel pechoty Marder.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nemecko plánuje cvičiť Ukrajincov na používanie týchto vozidiel. Hovorca nemeckého kancelára Olafa Scholza Steffen Hebestreit povedal, že podľa expertov proces výcviku bude trvať približne osem týždňov. Francúzsko a USA tento týždeň tiež oznámili, že Ukrajine plánujú dodať porovnateľné obrnené vozidlá.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Nemecko vlani uprednostňovalo dohody, na základe ktorých východní členovia NATO poslali Ukrajine techniku zo sovietskej éry výmenou za modernejšiu západnú techniku od Nemecka. Hebestreit uviedol, že jeho krajina od polovice decembra rokuje s USA a ďalšími štátmi o tom, ako podporovať Ukrajinu.

Konštatoval, že možnosť dodávok techniky sovietskej výroby sa pomaly končí, pričom situácia na Ukrajine sa mení masívnymi ruskými údermi proti infraštruktúre a boje by sa mohli zintenzívniť po zlepšení počasia. Vo štvrtok Nemecko oznámilo, že rovnako ako USA dodá Ukrajine batériu protivzdušnej obrany Patriot.

Viac k témam: Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemci dodajú Ukrajine desiatky obrnených vozidiel pechoty Marder © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.