Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Nemáme žiadne dôkazy, že raketu odpálila ruská strana, vyhlásil poľský prezident Duda

 Webnoviny  16. november 2022  29
Nemáme žiadne dôkazy, že raketu odpálila ruská strana, vyhlásil poľský prezident Duda

16.11.2022 (Webnoviny.sk) - Nič nenasvedčuje tomu, že utorňajší dopad rakety na poľské územie, ktorý si vyžiadal dva ľudské životy, bol úmyselný útok na Poľsko. Ako referuje web gazeta.pl, na stredajšej tlačovej konferencii to povedal poľský prezident Andrzej Duda.

Raketa brániaca Ukrajinu


Tvrdí, že raketa, ktorá dopadla do vidieckej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou, bola vyrobená v 70. rokoch minulého storočia v Sovietskom zväze.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Nemáme žiadne dôkazy, že túto raketu odpálila ruská strana. Mnoho nasvedčuje tomu, že išlo o raketu brániacu Ukrajinu. Chcem ešte raz zdôrazniť, že nič nenasvedčuje tomu, že to bol úmyselný útok. S najväčšou pravdepodobnosťou to bola nešťastná náhoda,“ vyhlásil Duda.

Článok 4 Severoatlantickej zmluvy


Ruské sily počas utorka spustili masívny útok na ukrajinské mestá a kritickú infraštruktúru.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Poľsko zasiahla ruská raketa (fotografie)

„Významná časť rakiet bola namierená na mestá ako Ľvov. Niektoré z týchto rakiet boli zostrelené, približne polovica až tri štvrtiny. V reakcii na tento obrovský útok ukrajinské sily vypálili svoje rakety. Mnohé nasvedčuje tomu, že jedna z rakiet vypálených Ukrajinou veľmi nešťastným spôsobom dopadla na poľské územie," poznamenal poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý podotkol, že štát sa postará o rodiny zosnulých.

Varšava niekoľko hodín predtým uviedla, že by mohla aktivovať článok 4 Severoatlantickej zmluvy znamenajúci konzultácie v rámci NATO. Morawiecki však uviedol, že sa tak pravdepodobne nestane. „Väčšina dôkazov naznačuje, že aktivácia článku 4 nebude potrebná, ale tento nástroj zostáva v našich rukách," skonštatoval poľský premiér.

Viac k témam: poľský premiér, Poľský prezident, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemáme žiadne dôkazy, že raketu odpálila ruská strana, vyhlásil poľský prezident Duda © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.