Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  14,5 °C
Mimoriadne správy

Nedostatok vody v Rusmi okupovanom Donecku je čoraz kritickejší

 Webnoviny   9. máj 2023  69  
Nedostatok vody v Rusmi okupovanom Donecku je čoraz kritickejší

9.5.2023 (SITA.sk) - Rusko pravdepodobne stavia vodovod na zmiernenie nedostatku vody v Ruskom okupovanom meste Doneck na východe Ukrajiny. V najnovšej správe to tvrdí britské ministerstvo obrany.

Kanálne prepojenie


Podľa Britov cieľom tohto kroku je nahradiť neúspech Ruska pri snahe o získanie kontroly nad kanálom prepojeným s riekou Siverskyj Donec, ktorý zásobuje Doneckú oblasť.

Je však „veľmi nepravdepodobné, že by vodovod plne vykompenzoval obmedzený prístup k vode v okupovanej časti regiónu,“ uvádza sa v správe.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Prieplav Siverskyj Donec - Donbas zostáva prevažne pod kontrolou Ukrajiny, ale táto dlhá trasa bola často sporná, napísalo britské ministerstvo obrany.

Najtvrdšie boje


Kanál prechádza mestom Časiv Jar, asi šesť kilometrov západne od Bachmutu, v ktorom už niekoľko mesiacov trvajú najtvrdšie boje.

„Ruské intenzívne použitie delostrelectva na podporu dobytia Bachmutu a okolitého územia pravdepodobne spôsobilo vedľajšie škody na kanáli a inej regionálnej vodnej infraštruktúre, čo podkopalo úsilie Rusov o nápravu situácie s nedostatkom vody, ktorý pôvodne spôsobila ich invázia,“ dodáva britská správa.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: boj v Doneckej oblasti, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Nedostatok vody v Rusmi okupovanom Donecku je čoraz kritickejší © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.