Streda, 17. august 2022
Jasno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Neďaleko islandského letiska v Keflavíku začala z pukliny vyvierať láva (video)

 Webnoviny   3. august 2022  31
Neďaleko islandského letiska v Keflavíku začala z pukliny vyvierať láva (video)

3.8.2022 (Webnoviny.sk) - Z pukliny na juhozápade Islandu začala v stredu vyvierať láva. Informoval o tom Islandský meteorologický ústav s tým, že erupcia je blízko sopky Fagradalsfjall, 32 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík.

Erupcii, ktorá sa deje v oblasti blízko letiska v Keflavíku, v predošlých dňoch predchádzalo niekoľko menších zemetrasení.

V rovnakej oblasti vlani vybuchla spomenutá sopka Fagradalsfjall, z ktorej láva prúdila niekoľko mesiacov. Bola to prvá sopečná erupcia na polostrove Reykjanes za takmer 800 rokov.

Island sa nachádza nad takzvanou horúcou škvrnou v severnom Atlantickom oceáne, a sopečné erupcie tam nastávajú v priemere každé štyri alebo päť rokov.Viac k témam: Sopka, Výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Neďaleko islandského letiska v Keflavíku začala z pukliny vyvierať láva (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.