Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

NATO začalo s takmer dvojtýždňovým vojenským cvičením, prebieha na severe Škandinávie

 Webnoviny   4. marec 2024  149  
NATO začalo s takmer dvojtýždňovým vojenským cvičením, prebieha na severe Škandinávie

4.3.2024 (SITA.sk) - V severných oblastiach Fínska, Nórska a Švédska sa v pondelok začína vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie. Cvičenie s názvom Nordic Response 2024, ktoré organizuje Nórsko, potrvá takmer dva týždne a zúčastní sa na ňom viac ako 20-tisíc vojakov z trinástich krajín.

Prvýkrát sa ako členovia NATO cvičenia zúčastňujú aj Fínsko a Švédsko. Fínsko na cvičenie posiela viac ako 4-tisíc vojakov. Podľa fínskej armády ide o doteraz najväčšiu účasť krajiny v medzinárodnom vojenskom cvičení.

„Fínsko sa po prvýkrát ako členská krajina NATO zúčastní na nácviku kolektívnej obrany regiónov aliancie,“ uvádza sa vo vyhlásení fínskych obranných síl.

Približne polovica zúčastnených jednotiek bude cvičiť na súši. Zvyšok bude podľa nórskej armády s viac ako 50 ponorkami, fregatami, korvetami a lietadlovými loďami cvičiť na mori a s viac ako 100 stíhačkami, dopravnými lietadlami, lietadlami pre námorný prieskum a vrtuľníkmi vo vzduchu.

Viac k témam: Vojenské cvičenie
Zdroj: SITA.sk - NATO začalo s takmer dvojtýždňovým vojenským cvičením, prebieha na severe Škandinávie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.