Štvrtok, 11. august 2022
Mimoriadne správy

NATO prijme Švédsko a Fínsko v prípade požiadania o členstvo rýchlo, podľa Stoltenberga sú krajiny srdečne vítané

 Webnoviny  28. apríl 2022  183
NATO prijme Švédsko a Fínsko v prípade požiadania o členstvo rýchlo, podľa Stoltenberga sú krajiny srdečne vítané

28.4.2022 (Webnoviny.sk) - Ak sa Fínsko a Švédsko rozhodnú vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy, NATO ich prijme s otvorenou náručou a vstúpiť do obranného bloku budú môcť rýchlo. Povedal to vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Vyjadril sa takto v čase, keď verejnosť vo Fínsku a Švédsku čoraz viac podporuje vstup do NATO v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine. Médiá v oboch krajinách špekulujú o tom, že Helsinki a Štokholm o členstvo v Severoatlantickej aliancii požiadajú v polovici mája.

Krajiny budú srdečne vítané


Stoltenberg dodal, že „je to ich rozhodnutie. Ak sa však rozhodnú o členstvo požiadať, Fínsko a Švédsko budú srdečne privítané a očakávam, že proces pôjde rýchlo“. Šéf NATO neuviedol časový rámec, ale povedal, že obe krajiny môžu od podania prihlášky očakávať určitú ochranu, ak by sa Rusko pokúšalo ich zastrašovať.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konfliktStoltenberg konštatoval, že „verí, že existujú cesty premostenia dočasného obdobia spôsobom, ktorý bude dostatočný a bude fungovať pre Fínsko aj Švédsko“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

V prípade útoku príde pomoc


Kolektívna bezpečnostná garancia v rámci NATO zaručuje, že všetky členské krajiny musia prísť na pomoc každému spojencovi, ktorý je terčom útoku.

Stoltenberg dodal, že mnohí členovia NATO doteraz sľúbili alebo už poskytli Ukrajine vojenskú podporu v celkovej sume prinajmenšom osem miliárd dolárov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - NATO prijme Švédsko a Fínsko v prípade požiadania o členstvo rýchlo, podľa Stoltenberga sú krajiny srdečne vítané © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.