Streda, 17. august 2022
Slnečno  17,8 °C
Mimoriadne správy

NATO oklieštilo počet členov ruskej misie, ôsmi tajne pracovali ako dôstojníci rozviedky

 Webnoviny   6. október 2021  107
NATO oklieštilo počet členov ruskej misie, ôsmi tajne pracovali ako dôstojníci rozviedky

6.10.2021 (Webnoviny.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) vylúčila z misie Ruska pri organizácii osem jej členov. Tí podľa nej tajne pracovali ako dôstojníci spravodajskej služby. NATO tiež o polovicu zmenšilo ruský tím, ktorý môže pracovať v jeho centrále.

„Môžeme potvrdiť, že sme stiahli akreditácie ôsmich členov ruskej misie pri NATO, ktorí boli nedeklarovaní dôstojníci ruskej rozviedky,“ povedal nemenovaný predstaviteľ aliancie.

Vzťahy sú napäté


Z 20 ľudí pre misiu pri NATO bude po novom môcť Rusko akreditovať len desať, povedal tiež zmienený predstaviteľ. Rozhodnutie začne platiť na konci mesiaca. Jasné vysvetlenie k nemu organizácia zatiaľ neposkytla.

Vzťahy medzi Moskvou a NATO sú čoraz napätejšie odvtedy, čo Rusko anektovalo Krymský polostrov od Ukrajiny v roku 2014.

Napätie tiež panuje pre ruský vývoj jadrových striel, vzdušné narušenie vzdušného priestoru NATO a odstrašovanie spojeneckých lodí stíhačkami. Oficiálne rozhovory medzi oboma stranami boli v ostatných rokoch obmedzené.

Rusi možno podniknú odvetu


„Politika NATO voči Rusku zostáva konzistentná. Posilnili sme naše odstrašovanie a obranu v reakcii na agresívne akcie Ruska a zároveň zostávame otvorení zmysluplnému dialógu,“ vyjadril sa predstaviteľ organizácie.

Predseda výboru zahraničných vecí dolnej komory ruského parlamentu Leonid Sluckij odmietol obvinenia voči ruským diplomatom ako nepodložené a varoval, že krok NATO môže ďalej narušiť vzájomné vzťahy.

Sluckij tiež pre tlačovú agentúru Interfax povedal, že Moskva by mohla odpovedať asymetrickými odvetnými opatreniami, ale bližšie ich nekomentoval.

Viac k témam: Ruská vojenská rozviedka (GRU)
Zdroj: Webnoviny.sk - NATO oklieštilo počet členov ruskej misie, ôsmi tajne pracovali ako dôstojníci rozviedky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.