Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
NATO je pre Ukrajinu zárukou bezpečnosti. Podľa Zelenského nejde len o členstvo, ale najmä o nezávislosť
17.2.2022 (Webnoviny.sk) - Členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) je pre Ukrajinu „zárukou bezpečnosti“. V rozhovore pre spravodajský portál BBC sa tak vyjadril prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý zároveň vylúčil akékoľvek kompromisy.
„Nie je to o 'ambíciách' Ukrajiny. Prišli sme o 15-tisíc ľudí. To nie sú ambície. Je to náš život,“ reagoval Zelenskyj na otázku, či je Kyjev pripravený vzdať sa svojich ambícií pripojiť sa k aliancii západných štátov.
„Nie je to o NATO. Je to o budúcnosti našich ľudí... Otázka týkajúca sa NATO nie je o členstve. Ak hovoríme o NATO, o EÚ, o dočasne okupovaných územiach, hovoríme o našej nezávislosti. To je všetko. My sme sa rozhodli, čo chceme a čo urobíme v našej budúcnosti,“ dodal.
Rusko pritom od NATO a Spojených štátov požaduje záruky, že sa Ukrajina nikdy nestane členom aliancie.
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - NATO je pre Ukrajinu zárukou bezpečnosti. Podľa Zelenského nejde len o členstvo, ale najmä o nezávislosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Američania neveria Rusom, že sťahujú vojakov od ukrajinských hraníc
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová