Sobota, 19. október 2019
Väčšinou jasno  11,3 °C
Mimoriadne správy

NATO chystá opatrenia proti Rusku pre prípad, že nebude dodržiavať raketovú zmluvu zo studenej vojny

 Webnoviny  25. jún 2019  41
NATO chystá opatrenia proti Rusku pre prípad, že nebude dodržiavať raketovú zmluvu zo studenej vojny

BRUSEL 25. júna (WebNoviny.sk) - Ministri obrany Severoatlantickej aliancie (NATO) schvália zoznam opatrení proti Rusku pre prípad, že odmietne dodržiavať raketovú zmluvu z čias studenej vojny.

V utorok to uviedol generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. "Zajtra (v stredu, pozn. red.) sa rozhodneme o ďalších krokoch pre prípad, že Rusko nebude spolupracovať," povedal.

USA vinia Rusko z porušovania dohody


Spojené štáty vo februári oznámili, že sa 2. augusta stiahnu z kľúčovej Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) , ktorú uzavreli v roku 1987 s vtedajším Sovietskym zväzom.

Washington viní Moskvu z porušovania dohody. Tá zakazuje výrobu, testovanie a rozmiestnenie rakiet s plochou dráhou letu a balistických rakiet s dosahom 500 až 5 500 kilometrov.

Vojenské a politické opatrenia


Stoltenberg omietol povedať, aké kroky má v pláne aliancia podniknúť, pravdepodobne však budú pozostávať z vojenských aj politických opatrení.

Stoltenberg tiež vyzval na pokoj v oblasti Perzského zálivu. Aliancia však podľa neho nemá žiadnu formálnu úlohu v patovej situácii medzi Spojenými štátmi a Iránom.

Dôležité je teraz podľa neho to, aby sa uvolnilo napätie. Ministri obrany členských štátov aliancie sa stretnú v stredu a rokovať by mali aj o situácii v tomto regióne.

Viac k témam: NATO, Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu (INF)
Zdroj: Webnoviny.sk - NATO chystá opatrenia proti Rusku pre prípad, že nebude dodržiavať raketovú zmluvu zo studenej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.