Štvrtok, 28. október 2021
Jasno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Naprieč USA demonštrovali tisíce žien voči sprísneniu interrupcií, Biden žiada blokáciu texaského zákona (video)

 Webnoviny   3. október 2021  66
Naprieč USA demonštrovali tisíce žien voči sprísneniu interrupcií, Biden žiada blokáciu texaského zákona (video)

3.10.2021 (Webnoviny.sk) - Tisícky žien v Spojených štátoch v sobotu demonštrovali za udržanie práva na interrupcie. Demonštrácie sa uskutočnili v čase, keď sa čoraz viac ozývajú konzervatívne hlasy za ich obmedzenie. Mnohé účastníčky a rečníčky v sobotu motivoval prísny zákon z Texasu, ktorý od skorého septembra zakázal väčšinu interrupcií.

Vo Washingtone D.C. demonštrantky zaplnili ulice smerujúce k najvyššiemu súdu a skandovali heslá ako „Moje telo, moja voľba“. Keď prechádzali okolo hotela bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý posilnil konzervatívnu kontrolu nad najvyšším súdom, pískali, hrozili päsťami a kričali „hanba“.

Matkou podľa vlastného rozhodnutia


Naprieč Spojenými štátmi sa konali stovky protestov. V Springfielde v Illinois sa niektoré demonštrantky obliekli do červených rób a bielych čepcov pripomínajúc zotročené ženy z románu Príbeh služobníčky od Margaret Atwoodovej a mali transparenty s nápismi „Starajte sa o vašu maternicu“ alebo „Matkou podľa vlastného rozhodnutia“.

Ženy demonštrovali aj v centre Los Angeles, kde skandovali „Interrupcia na požiadanie a bez ospravedlnenia: len revolúcia môže oslobodiť ženy“. V arizonskom Phoenixe sa k demonštrantom napríklad prihovorila demokratická kongresmanka Melody Hernandezová.

Biden vyzval na zablokovanie zákona


V štáte New York na demonštráciách rečnila guvernérka Kathy Hochulová, ktorá je podľa svojich slov unavená z boja o práva na interrupcie, keď už je to zakotvené v zákone. „Nevezmete nám to právo, nie teraz, nikdy,“ vyhlásila.

Deň pred demonštráciami administratíva prezidenta Joea Bidena vyzvala federálny súd, aby zablokoval spomenutý texaský zákon. Táto legislatíva je jedným z prípadov, ktorý dá podľa agentúry AP americkému najvyššiemu súdu príležitosť potvrdiť, alebo zvrátiť rozsudok z prípadu Roe v. Wade, ktorý zlegalizoval interrupcie pre generácie Američaniek.

Viac k témam: Demonštrácia, Interrupcia, Protest, Zákon o interupciách
Zdroj: Webnoviny.sk - Naprieč USA demonštrovali tisíce žien voči sprísneniu interrupcií, Biden žiada blokáciu texaského zákona (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.