Sobota, 10. december 2022
Mimoriadne správy

Japonská princezná Mako sa vydá za svojho neurodzeného snúbenca, banket sa konať nebude

 Webnoviny   2. október 2021  187
Japonská princezná Mako sa vydá za svojho neurodzeného snúbenca, banket sa konať nebude

2.10.2021 (Webnoviny.sk) - Japonská princezná Mako sa tento mesiac vydá za svojho snúbenca Keia Komura. Dvojica zaregistruje svoje manželstvo 26. októbra a následne bude mať spoločnú tlačovú konferenciu, informoval úrad cisárskej rodiny. Ako tiež uviedol, nebude sa konať žiaden svadobný banket ani ďalšie rituály, keďže ich svadba nemá podporu u časti verejnosti.

Vzdá sa kráľovského postavenia


Slabú podporu verejnosti má sobáš netere cisára Naruhita pre finančný spor týkajúci sa jej budúcej svokry. Kontroverzia o tom, či peniaze, ktoré Komurova matka prijala od bývalého snúbenca a minula ich na synovo vzdelanie, boli dar alebo pôžička, dostala cisársku rodinu do trápnej situácie a viedla k verejným výčitkám, pre ktoré svadbu odložili o viac ako tri roky.

Takmer 30-ročná Mako sa zoznámila s právnikom Komurom počas štúdií na tokijskej Medzinárodnej kresťanskej univerzite a svoje zasnúbenie oznámili v septembri 2017. Keďže je jej snúbenec neurodzeného pôvodu, princezná sa svadbou vzdá svojho kráľovského postavenia. Dvojica by mala ešte tento rok začať budovať spoločný život v New Yorku, kam Komuro v roku 2018 odišiel študovať právo.

Vzdala sa 150 miliónov jenov


Mako by ako odchádzajúca členka cisárskej rodiny mala dostať 150 miliónov jenov. Podľa predstaviteľov paláca to však odmietla a bude tak prvou členkou cisárskej rodiny od druhej svetovej vojny, ktorá po svadbe s radovým občanom nedostane danú platbu.

Úrad cisárskej rodiny tiež informoval, že princeznej nedávno diagnostikovali duševnú poruchu, ktorú lekári v paláci opísali ako formu traumatickej stresovej poruchy.

V Japonsku môžu na cisársky trón usadnúť len muži. Členky cisárskej rodiny sa zase v prípade svadby s neurodzeným mužom musia vzdať svojho postavenia. To má za následok zmenšovanie cisárskej rodiny aj nízky počet nástupcov na trón.

Viac k témam: Japonská princezná Mako, Sobáš
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonská princezná Mako sa vydá za svojho neurodzeného snúbenca, banket sa konať nebude © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.