Sobota, 20. júl 2024
Zamračené  23 °C
Mimoriadne správy

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

 Webnoviny   4. marec 2024  166  
Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

4.3.2024 (SITA.sk) - Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok jednomyseľne rozhodol, že sa bývalý prezident Donald Trump môže zúčastniť na prezidentských primárkach vo všetkých amerických štátoch. Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Sudcovia rozhodli deň pred takzvaným volebným super utorkom, keď sa vo viacerých štátoch uskutočnia primárky, v ktorých si voliči budú vyberať straníckeho kandidáta na prezidenta. Rozhodnutie tak ukončilo úsilie vyradiť ho z hlasovania v Colorade, Illinois či v Maine.

Argumenty spomenutých štátov sa opierali o dodatok ústavy prijatý po občianskej vojne, ktorý sa týka diskvalifikácie z verejnej funkcie za povstanie alebo vzburu. Najvyšší súd však dospel k záveru, že o tomto môže rozhodnúť Kongres. Bolo to po prvý raz, čo sa americký najvyšší súd venoval spomenutej klauzule.

Trump, ktorý je popredný kandidát na republikánsku nomináciu, na sociálnych sieťach krátko po rozhodnutí súdu napísal, že je to „veľká výhra pre Ameriku“.

Viac k témam: americké prezidentské voľby, bývalý americký prezident, útok na Kapitol
Zdroj: SITA.sk - Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.