Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Najsilnejšia strana Švajčiarska vo voľbách je ľudová strana, voliči si vyberajú zástupcov do 200-člennej dolnej komory

 Webnoviny  22. október 2023  66  
Najsilnejšia strana Švajčiarska vo voľbách je ľudová strana, voliči si vyberajú zástupcov do 200-člennej dolnej komory

22.10.2023 (SITA.sk) - Švajčiari si v nedeľu volia nový parlament. Prieskumy verejnej mienky ukazujú na posilnenie pravicových populistov a socialistických strán, zatiaľ čo podpora Zelených by mala podľa očakávaní klesnúť.

Konečné hlasy


Voliči si vyberajú zástupcov do 200-člennej dolnej komory parlamentu známej ako Národná rada aj 46-člennej Rady štátov, a teda hornej komory.

Volebné orgány zozbierajú konečné hlasy v nedeľu ráno, keďže väčšina Švajčiarov sa rozhodla hlasovať prostredníctvom pošty.

Prieskumy naznačujú, že Švajčiari majú na zreteli tri hlavné starosti: zvyšovanie poplatkov za povinný systém zdravotného poistenia založený na voľnom trhu, klimatickú zmenu, ktorá zasiahla početné švajčiarske ľadovce, a obavy z migrantov a imigrácie.

Komu sa bude dariť?


Medzi hlavné otázky o výsledkoch volieb patrí to, či sa dvom zeleným stranám bude dariť horšie ako v roku 2019 a či novovytvorená centristická aliancia Stred získa viac hlasov ako Liberálna strana presadzujúca slobodný trh.

Liberáli sú treťou najsilnejšou stranou v dolnej komore parlamentu po prvej Švajčiarskej ľudovej strane a druhých socialistoch.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Švajčiarsku
Zdroj: SITA.sk - Najsilnejšia strana Švajčiarska vo voľbách je ľudová strana, voliči si vyberajú zástupcov do 200-člennej dolnej komory © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.