Sobota, 28. marec 2020
Slnečno  12,5 °C
Mimoriadne správy

Najpopulárnejšieho talianskeho politika zbavili imunity, môžu ho súdiť za údajný únos

 Webnoviny  12. február 2020  36
Najpopulárnejšieho talianskeho politika zbavili imunity, môžu ho súdiť za údajný únos

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Bývalého talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho v stredu zbavil Senát, horná komora talianskeho parlamentu, ministerskej imunity. Môžu ho tak začať súdiť za údajný únos, ktorého sa mal dopustiť tým, že v auguste 2019 odmietal z pozície ministra vnútra takmer týždeň vpustiť do talianskych prístavov 140 a neskôr 116 migrantov na lodi talianskej pobrežnej stráže, a tým niektorých z nich vystavil nebezpečenstvu či dokonca ohrozeniu života.

Salvini je úplne pokojný


Salvini, ktorý je síce momentálne v opozícii, no je najpopulárnejším politikom v Taliansku, aj sám žiadal, aby ho zbavili imunity. "Som úplne pokojný a som hrdý na to, čo som spravil. A spravím to opäť, akonáhle sa zase dostanem do vlády," vyhlásil v stredu ešte pred hlasovaním v Senáte. Senátori Salviniho antiimigrantskej strany Liga krátko pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu, a senátori zvyšných strán hlasovali väčšinovo za zbavenie imunity.

Dráma na mori, počas ktorej Taliansko aj napriek odporu Salviniho previezlo z lode na pevninu najskôr 24 ľudí trpiacich zdravotnými problémami, sa začala 25. júla 2019. Po tom, čo na Salviniho apelovala katolícka cirkev, a viaceré krajiny sa zaviazali, že sa o migrantov z lode postarajú, Salvini nakoniec zvolil a loď Gregoretti pristála 31. júla pri talianskych brehoch.

Salviniho čaká ešte jedna veľmi podobná kauza, tá sa bude týkať lode Sea-Watch 3 nemeckej mimovládky Proactiva Open Arms, ktorá mala na palube 40 migrantov a ktorej tiež Salvini v auguste 2019 odoprel pristátie v Taliansku. Kapitánka lode Carola Rackete sa mu však vzoprela a zamierila si to k talianskym brehom aj napriek zákazu.

Podpora od členov vlády


Taliansko teraz žije sporom o to, nakoľko boli tieto a viaceré ďalšie rozhodnutia nepovoliť pristátie lodí s migrantmi v talianskych prístavoch kolektívnym rozhodnutím celej talianskej vlády, a nakoľko šlo len o súkromnú aktivitu Salviniho.

Salvini tvrdí, že pri týchto rozhodnutiach mal podporu aj od ostatných členov vlády, v neposlednom rade aj od premiéra Giuseppeho Conteho. Hnutie piatich hviezd, ktoré bolo so Salviniho Ligou vtedy v koalícii, to však popiera a tvrdí, že minimálne v prípade lode Gregoretti rozhodoval len Salvini a nikoho iného sa na názor nepýtal.

Viac k témam: súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Najpopulárnejšieho talianskeho politika zbavili imunity, môžu ho súdiť za údajný únos © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.