Sobota, 1. október 2022
Zamračené  15,3 °C
Mimoriadne správy

Na Trumpa a jeho spojencov sa kopia žaloby. Najnovšia je od policajtov a vinia ich za nepokoje v Kapitole

 Webnoviny  27. august 2021  163
Na Trumpa a jeho spojencov sa kopia žaloby. Najnovšia je od policajtov a vinia ich za nepokoje v Kapitole

27.8.2021 (Webnoviny.sk) - Príslušníci polície Kapitolu Spojených štátov, ktorých napadli a zbili počas tamojších januárových nepokojov, podali žalobu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, jeho spojencov a členov krajne pravicových extrémistických skupín.

Obvinili ich z úmyselného vyslania násilného davu, aby narušil potvrdenie výsledkov prezidentských volieb v Kongrese.

Snaha zostať pri moci


Žaloba, ktorú na federálnom súde vo Washingtone v mene siedmich policajtov podala organizácia Lawyers’ Committee for Civil Rights Under Law, uvádza, že Trump „pracoval s podporovateľmi nadradenosti bielej rasy, násilnými extrémistickými skupinami a podporovateľmi kampane, aby porušili zákon o Ku-klux-klane a spáchali činy domáceho terorizmu v nezákonnej snahe zostať pri moci“.

Okrem Trumpa žaloba menuje jeho spolupracovníka Rogera Stonea a členov extrémistických skupín Proud Boys a Oath Keepers, ktorí boli 6. januára prítomní v Kapitole a vo Washingtone.

Zásah do potvrdenia víťazstva Bidena


V uplynulých mesiacoch podali demokratickí členovia Kongresu dve podobné žaloby. Tie tvrdia, že činy Trumpa a jeho spojencov viedli k násilnému obsadeniu Kapitolu, ktoré viedlo k zraneniam desiatok policajtov, zastavilo potvrdenie volebného víťazstva Joea Bidena a prinútilo kongresmanov k úteku pred davom vyzbrojeným pálkami, tyčami a ďalšími zbraňami.

Udalosti zo 6. januára vyšetruje výbor Snemovne reprezentantov, ktorý v stredu požiadal o dokumenty od spravodajských služieb, orgánov činných v trestnom konaní a ďalších vládnych agentúr. Zatiaľ najväčšiu požiadavku výbor adresoval Národnému archívu, ktorý požiadal o informácie o Trumpovi a jeho bývalom tíme.

Trump obvinil výbor z porušovania „dlhoročných právnych princípov výsad“. Spomenutú žalobu jeho tím bezprostredne nekomentoval.

Viac k témam: extrémizmus, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Trumpa a jeho spojencov sa kopia žaloby. Najnovšia je od policajtov a vinia ich za nepokoje v Kapitole © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.