Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  -0,2 °C
Mimoriadne správy

Na Srí Lanke silnejú protesty, úradujúci prezident musel vyhlásiť núdzový stav

 Webnoviny  18. júl 2022  84
Na Srí Lanke silnejú protesty, úradujúci prezident musel vyhlásiť núdzový stav

18.7.2022 (Webnoviny.sk) - Úradujúci srílanský prezident Ranil Wickremesinghe v pondelok vzhľadom na silnejúce protesty vyhlásil núdzový stav, ktorý mu poskytuje široké právomoci.

Úradujúcou hlavou štátu sa stal v piatok po tom ako jeho predchodca Gotabhája Rádžapaksa v stredu ušiel za hranice a rezignoval po mesiacoch masových protestov spôsobených ekonomickým kolapsom krajiny.

Dekrét o vyhlásení núdzového stavu úradujúcemu prezidentovi umožňuje vydávať nariadenia v záujme verejnej bezpečnosti, zachovania verejného poriadku, potláčania vzbúr, nepokojov a výtržností alebo v záujme zachovania nevyhnutných dodávok. Hlava štátu môže v núdzovej situácii zároveň zmeniť alebo pozastaviť platnosť akéhokoľvek zákona.

Viac k témam: Núdzový stav, Protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Srí Lanke silnejú protesty, úradujúci prezident musel vyhlásiť núdzový stav © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.