Sobota, 22. január 2022
Polojasno  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Na Sicílii namerali rekordných 48,8 stupňa Celzia, môže ísť o historicky najvyššiu teplotu v Európe

 Webnoviny  12. august 2021  181
Na Sicílii namerali rekordných 48,8 stupňa Celzia, môže ísť o historicky najvyššiu teplotu v Európe

12.8.2021 (Webnoviny.sk) - Na talianskom ostrove Sicília možno zaznamenali historicky najvyššiu teplotu na európskom kontinente - až 48,8 stupňa Celzia. Ako uvádza spravodajský portál BBC, uvedenú teplotu namerali počas stredy pri Syrakúzach, túto hodnotu ešte musí overiť Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Podľa spomenutej inštitúcie je súčasné európske teplotné maximum 48 stupňov Celzia, ktoré zaregistrovali v gréckych Aténach v roku 1977.

Najnovšiu vlnu horúčav v Taliansku spôsobuje tlaková výš Lucifer prichádzajúca z Afriky. Meteorológovia prognózujú, že zamieri na sever cez taliansku pevninu, čo zvýši teploty vo viacerých mestách vrátane Ríma.

Talianske ministerstvo zdravotníctva medzičasom vydalo tzv. červené výstrahy pred extrémnymi horúčavami platné pre viaceré regióny. Očakáva sa, že počet miest, ktoré čelia najvyššiemu zdravotnému riziku, do piatka stúpne z ôsmich na pätnásť.

Viac k témam: horúčavy, počasie, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Sicílii namerali rekordných 48,8 stupňa Celzia, môže ísť o historicky najvyššiu teplotu v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.