Piatok, 8. december 2023
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Na podmorskom telekomunikačnom kábli spájajúcom Švédsko s Estónskom našli poškodenie

 Webnoviny  17. október 2023  74  
Na podmorskom telekomunikačnom kábli spájajúcom Švédsko s Estónskom našli poškodenie

17.10.2023 (SITA.sk) - Švédsko v utorok oznámilo čiastočné poškodenie podmorského telekomunikačného kábla, ktorý ho spája s Estónskom.

Podľa úradov škoda vznikla zrejme v rovnakom čase, ako nedávne poškodenie podmorského plynovodu a telekomunikačného kábla z Fínska do Estónska, ktoré Fíni vyšetrujú ako možnú sabotáž.

Príčina je zatiaľ neznáma


Švédsky minister civilnej obrany Carl-Oskar Bohlin v utorok povedal, že nie je jasné, čo spôsobilo škodu na kábli.

„Nie je to úplné prerušenie kábla. Na tomto kábli je čiastočné poškodenie. Nevieme posúdiť, čo spôsobilo poškodenie," vyjadril sa minister.

Zvýšená ostražitosť


Estónske ministerstvo hospodárstva uviedlo, že poškodenie švédskeho podmorského kábla vzniklo na estónskom území zhruba 50 kilometrov od ostrova Hiiumaa, informovala tlačová agentúra BNS. Činnosť kábla podľa nej obnovili po pár dňoch.

Švédsky minister obrany Pål Jonson informoval, že švédska polícia, armáda a pobrežná stráž sú v tejto veci v kontakte s partnermi v Estónsku. Tiež zvýšili ostražitosť v Baltskom mori.

Viac k témam: podmorský telekomunikačný kábel
Zdroj: SITA.sk - Na podmorskom telekomunikačnom kábli spájajúcom Švédsko s Estónskom našli poškodenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.