Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  12,9 °C
Mimoriadne správy

Na pochody LGBT ľudí v Poľsku dohliadala polícia, pravica to považuje za otvorenú provokáciu

 Webnoviny  22. august 2021  176
Na pochody LGBT ľudí v Poľsku dohliadala polícia, pravica to považuje za otvorenú provokáciu

22.8.2021 (Webnoviny.sk) - Počas sobotňajších pochodov LGBT ľudí v poľských mestách Čenstochová a Gdansk museli policajné zložky zabraňovať stretom s predstaviteľmi krajne pravicových skupín. Tí počas zhromaždení vykrikovali heslá namierené proti LGBT komunite ako napríklad „Žiadna homosexuálna láska“.

Násilnosti prepukli predovšetkým v Čenstochovej, kde sa pochod LGBT ľudí konal neďaleko katolíckeho kláštora Jasna Góra z 15. storočia.

Vyzdvihujú historické väzby


„Je to jasná provokácia, pretože LGBT kruhy boli vždy protikatolícke a protikresťanské. Ich pochod týmto smerom, do srdca poľského národa, do srdca poľského katolicizmu, je teda otvorená provokácia,“ povedal pre agentúru AP Bartlomiej Czuchnowski, šéf regionálnej krajne pravicovej mládežníckej organizácie v meste Opole na juhozápade Poľska.

Krajne pravicové skupiny majú v Poľsku podporu pravicovej a nacionalisticky orientovanej vlády, ktorá vyzdvihuje historické väzby poľského národa na tradičné katolícke hodnoty.

Všetko je len provokácia


LGBT aktivistka z Čenstochovej Monika Radecká uviedla, že síce vníma rastúcu podporu pochodov za ľudské práva, no podľa nej „stále existuje veľká skupina, ktorá ich nepodporuje“. „Čokoľvek my, LGBT ľudia, robíme, je to interpretované ako provokácia,“ povedala pre AP.

Na druhom z pochodov v Gdansku na severe Poľska sa zúčastnila aj tamojšia primátorka Aleksandra Dulkiewiczová a veľvyslanci niektorých krajín Európskej únie.

Viac k témam: LGBT, násilnosti, pochod, poľská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Na pochody LGBT ľudí v Poľsku dohliadala polícia, pravica to považuje za otvorenú provokáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.