Utorok, 26. január 2021
Oblačno  -0,7 °C
Mimoriadne správy

Na britských hraniciach môže vzniknúť chaos, varujú audítori pred dopadmi brexitu

 Webnoviny   6. november 2020  94
Na britských hraniciach môže vzniknúť chaos, varujú audítori pred dopadmi brexitu

6.11.2020 (Webnoviny.sk) - Národný audítorský úrad (NAO) vo Veľkej Británii varuje pred chaosom, ktorý môže nastať na hraniciach začiatkom budúceho roka, keď krajina definitívne opustí Európsku úniu. Podľa správy, ktorú zverejnil úrad v piatok, nie je isté či podnikatelia budú pripravení na hraničné kontroly.

Koniec prechodného obdobia, počas ktorého sa Británia ešte riadi únijným právom, prinesie významné zmeny bez ohľadu na to, či Londýn s Bruselom do konca tohto roka uzavrie dohodu o budúcich obchodných vzťahoch. Britský colný úrad medzitým upozornil, že počet colných deklarácií, ktoré bude musieť spracovať v roku 2021, vzrastie na zhruba 270 miliónov zo súčasných 55 miliónov.

Veľká Británia úniu formálne opustila v januári. V zmysle dohody o brexite je ale do konca tohto roka väčšina unijných regulácií pre krajinu záväzná. Prechodné obdobie jedenásť mesiacov malo obom stranám poskytnúť čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch. Rokovania o nej však naďalej viaznu.

Viac k témam: Brexit, colné kontroly, hraničné kontroly
Zdroj: Webnoviny.sk - Na britských hraniciach môže vzniknúť chaos, varujú audítori pred dopadmi brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.