Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,1 °C
Mimoriadne správy

Moskva trvá na svojom práve obmedziť pohyb zahraničných lodí pri polostrove Krym

 Webnoviny  20. apríl 2021  76
Moskva trvá na svojom práve obmedziť pohyb zahraničných lodí pri polostrove Krym

20.4.2021 (Webnoviny.sk) - Rusko trvá na tom, že má právo obmedziť pohyb zahraničných lodí pri anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Zároveň odmieta sťažnosti a kritiku zo strany Kyjeva i Západu.

Znepokojený Západ


Ukrajina minulý týždeň protestovala proti ruskému rozhodnutiu uzavrieť rozsiahle oblasti Čierneho mora pri Kryme pre lode zahraničných námorníctiev a štátne plavidlá až do novembra. Znepokojenie nad týmto krokom vyjadrili aj Spojené štáty a Európska únia.

Ako uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price, tento krok „je obzvlášť znepokojivý pre správy o zhromažďovaní ruských vojsk na okupovanom Kryme a pri hraniciach s Ukrajinou“.

Bežná prax


Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov však vyhlásil, že obmedzenia týkajúce sa lodí zahraničných námorníctiev sú v súlade s medzinárodnými dohodami, pričom tvrdí, že je bežnou praxou obmedzovať pohyb v oblastiach, kde sa konajú vojenské cvičenia. Na komerčnú prepravu to vraj nebude mať žiadny vplyv.

Rusko okrem toho oznámilo obmedzenie letov v okolí Krymu počas piatich dní počnúc utorkom, čo taktiež zdôvodnilo bežnou medzinárodnou praxou počas vojenských cvičení.

Viac k témam: Krym
Zdroj: Webnoviny.sk - Moskva trvá na svojom práve obmedziť pohyb zahraničných lodí pri polostrove Krym © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.