Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  28,3 °C
Mimoriadne správy

Moskva aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, ruskí agenti môžu vystupovať ako občania tretích krajín

 Webnoviny  17. august 2023  195  
Moskva aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, ruskí agenti môžu vystupovať ako občania tretích krajín

17.8.2023 (SITA.sk) - Moskva po invázii na Ukrajinu aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, keďže boli vypovedaní jej agenti, ktorých mala v Európe s diplomatickým krytím.

Špionážnu prácu môžu vykonávať neoficiálni agenti


Podľa odhadu Centra pre strategické a medzinárodné štúdie bolo v prvých troch mesiacoch vojny na Ukrajine vypovedaných viac ako 450 ruských diplomatov pôsobiacich na ruských ambasádach väčšinou v Európe. Konštatuje to britský portál The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Moskva preto podľa portálu začala aktivovať spiace bunky alebo preniesla viac aktívnej špionážnej práce na neoficiálnych agentov.

Môže pritom ísť aj o ruských agentov vystupujúcich ako občania tretích krajín, ktorí si roky starostlivo budovali svoje krytie.

Odhalení agenti


V priebehu uplynulého roka bolo odhalených aspoň sedem takýchto agentov, a to v Nórsku, Brazílii, Holandsku, Slovinsku a Grécku. Niektorým sa podarilo utiecť a predpokladá sa, že sú naspäť v Rusku. Ostatní sú stále zatknutí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

The Guardian pripomína prípady argentínskeho páru žijúceho v Slovinsku, mexicko-gréckeho fotografa, ktorý mal obchod s niťami v Aténach, a najnovšie troch Bulharov zatknutých vo Veľkej Británii.

Žijú zdanlivo nevinné životy


Mnohých ľudí žijúcich zdanlivo nevinné životy polícia a bezpečnostné sily vo svete v priebehu uplynulého roka obvinili z toho, že sú ruskými spravodajskými agentmi. Mnohých ďalších obvinili z poskytovania informácií Rusku.

Napríklad pracovníka bezpečnostnej služby britského veľvyslanectva v Berlíne, ktorého odsúdili na 13 rokov väzenia, a viac ako desiatku ľudí zatknutých v Poľsku a obvinených z vykonávania rôznych úloh pre ruskú spravodajskú službu, dodáva The Guardian.

Viac k témam: Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Moskva aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, ruskí agenti môžu vystupovať ako občania tretích krajín © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.