Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Moldavský proeurópsky premiér Dorin Recean nebude viesť ďalšiu vládu, z politického života plánuje odísť
13.10.2025 (SITA.sk) - Moldavský proeurópsky premiér Dorin Recean oznámil, že nebude viesť ďalšiu vládu napriek rozhodujúcemu víťazstvu svojej vládnej strany v septembrových parlamentných voľbách.
Strana Akcia a Solidarita (PAS) získala 28. septembra 50,20 % hlasov, čím udržala krajinu na ceste k budúcemu členstvu v Európskej únii.
Prejdenie do ďalšej fázy
Recean uviedol, že zostane na čele vlády, kým nebude vytvorený nový kabinet. Následne plánuje odísť z verejného a politického života. "Prijal som post lídra vo februári 2023, aby som posilnil inštitúcie Moldavska. Teraz, keď máme nový parlament a novú proeurópsku väčšinu PAS, musíme prejsť do ďalšej fázy," povedal.
Prezidentka Maia Sandu na Facebooku poďakovala Receanu za jeho službu a označila ho za "najvhodnejšiu osobu na vedenie vlády a riadenie štátnych inštitúcií počas viacerých kríz s dôstojnosťou".
Rozhodnutie o platnosti volieb
Voľby boli považované za kľúčové pre budúcnosť Moldavska, ktoré susedí s Ukrajinou, a sprevádzali ich obvinenia z ruského zasahovania, ktoré Moskva poprela. Ústavný súd krajiny má vo štvrtok rozhodnúť o platnosti výsledkov volieb, ktoré spochybnila proruská opozícia so ziskom 24,18 % hlasov.
PAS má v 101-člennom parlamente 55 kresiel, čo jej umožňuje vytvoriť novú vládu samostatne. Recean v nedávnom rozhovore vyzdvihol hlavné úspechy vlády, medzi ktoré patrí začatie procesu pristúpenia Moldavska do EÚ, zníženie energetickej závislosti od Ruska, zvýšenie platov a dôchodkov a investície do infraštruktúry.
Viac k témam: Moldavský premiér, Parlamentné voľby v Moldavsku
Zdroj: SITA.sk - Moldavský proeurópsky premiér Dorin Recean nebude viesť ďalšiu vládu, z politického života plánuje odísť © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Španielsko zasiahli nové záplavy po prudkých dažďoch v Katalánsku
Husqvarna predstavuje dve robotické kosačky s technológiou AI Vision
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne