Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Mladí ľudia sa budú môcť zúčastňovať na dobrovoľníckej práci, má vzniknúť Európsky zbor solidarity

 Webnoviny  11. september 2018  530  
Mladí ľudia sa budú môcť zúčastňovať na dobrovoľníckej práci, má vzniknúť Európsky zbor solidarity

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) - Európsky parlament (EP) v utorok schválil vytvorenie Európskeho zboru solidarity. Zriadenie zboru schválili poslanci v pomere hlasov 519 za a 132 proti, pričom 32 sa zdržalo hlasovania.

Iniciatíva, ktorá mladým ľuďom prinesie nové možnosti dobrovoľníckej práce v Európskej únii (EÚ), tak dostala právny základ.

Dobrovoľnícka komunitná práca


V rámci Európskeho zboru solidarity sa môžu mladí ľudia zúčastňovať na dobrovoľníckej komunitnej práci v rôznych oblastiach vrátane vzdelávania, zdravia, ochrany životného prostredia, predchádzania prírodným katastrofám, distribúcie potravín a nepotravinových výrobkov či integrácie migrantov a žiadateľov o azyl.

Prostredníctvom zboru môžu mladí ľudia prejaviť záujem o činnosti, ktoré vykonávajú registrované organizácie. Jednotlivci a organizácie sa môžu zaregistrovať na viacjazyčnom webovom portáli. Možnosť registrácie majú ľudia, ktorí dosiahli 17 rokov, ale v čase začiatku dobrovoľníckej práce musia mať aspoň 18 a nie viac ako 30 rokov.

Snaha zabrániť zneužívaniu mladých na neplatenú prácu


Podľa poslancov EP by sa mal Európsky zbor solidarity viac otvoriť mladým ľuďom, ktorí majú obmedzené možnosti a príležitosti, ako napríklad osoby so zdravotným postihnutím, mládež z izolovaných alebo marginalizovaných komunít alebo ľudia s poruchami učenia či zdravotnými problémami. V tejto súvislosti musia Európska komisia a členské štáty EÚ prijať osobitné opatrenia, vypracovať špecifické pokyny a poskytovať individuálne sprostredkovanie práce.

Odporúčame:
Cséfalvayová je za vytvorenie spoločnej azylovej politiky v EÚ, ktorá by bola dlhodobým riešením

V snahe zabrániť prípadnému zneužívaniu mladých na neplatenú prácu, pokiaľ existuje kvalitný platená alternatíva, poslanci presadili jasné odlíšenie dobrovoľníckej činnosti od platenej práce. Dobrovoľnícka práca by mala trvať len dvanásť mesiacov, dĺžka stáže sa bude by mala byť v rozmedzí dvoch a šiestich mesiacov a pracovná zmluva bude pokrývať minimálne obdobie troch mesiacov.

Posilnenie solidarity a perspektívy rozvoja mladých


Organizácie, ktoré sa budú chcieť zaregistrovať do iniciatívy, budú musieť získať značku kvality od Európskej komisie, ktorá potvrdí, že ponúkajú vysoko kvalitné činnosti v oblasti solidarity. O značku budú môcť organizácie, ktoré budú pravidelne kontrolované, prísť, ak nebudú plniť vopred stanovené požiadavky. Značka ale nebude zárukou automatického pridelenia financií na aktivity organizácie

"Európsky zbor solidarity je rozsiahlejší dobrovoľnícky program pre mladých ľudí v Európe, ktorý by mal posilňovať solidaritu, otvárať mladým ľuďom nové perspektívy rozvoja a poskytovať podporu komunitám v rámci EÚ aj mimo nej. Som rada, že robíme krok smerom k podpore nielen mladých ľudí, ale aj solidarity medzi ľuďmi a regiónmi," vyjadrila sa spravodajkyňa Helga Trüpel.

"Vítam zriadenie Európskeho zboru solidarity, ktorý umožní mladým ľuďom zapojiť sa do verejnoprospešných projektov a umožní im spoznávať krajiny EÚ a nadväzovať nové vzťahy. Okrem praktickej pomoci ide aj o významný krok k posilneniu spoločnej európskej identity a vzájomnej solidarity," uviedol zase na margo zriadenia zboru europoslanec Ivan Štefanec.

Registrovalo sa vyše 70-tisíc mladých ľudí


Iniciatívu ohlásil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ešte v septembri 2016 vo svojom prejave o stave EÚ, oficiálne ju spustili ešte v tom istom roku v decembri. Od jej spustenia sa zaregistrovalo vyše 70-tisíc mladých ľudí a takmer 7000 osôb sa zúčastňuje na rôznych aktivitách, ktoré súvisia so sociálnou inklúziou, integráciou migrantov, podporou miestnych komunít, rozvojom kultúrneho dedičstva alebo so vzdelávaním.

Odporúčame:
Liberáli zapojili Mladých SaSkárov do politického diania, ich prioritou je zlepšenie školstva

Rozpočet Európskeho zboru solidarity na roky 2018 - 2020 bude 375,6 milióna eur. Na dobrovoľníctvo je vyčlenených 90 percent tejto sumy, zvyšných desať poputuje na pracovnú zložku programu. V rámci Viacročného finančného rámca na roky 2021 - 2027 Európska komisia navrhla vyčlenenie sumy 1,26 miliárd eur.

Agentúru SITA informovala tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Viac k témam: dobrovoľníci, Európska únia, Európsky parlament, migranti, mladí ľudia, vzdelávanie, žiadosť o azyl, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladí ľudia sa budú môcť zúčastňovať na dobrovoľníckej práci, má vzniknúť Európsky zbor solidarity © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.