Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,1 °C
Mimoriadne správy

Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti

 Webnoviny  17. apríl 2021  82
Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti

17.4.2021 (Webnoviny.sk) - Mjanamarská junta v sobotu oznámila, že pri príležitosti tamojšieho Nového roka omilostila a prepustila viac ako 23-tisíc väzňov. Zatiaľ však podľa agentúry AP nie je jasné, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti, ktorých zadržali po februárovom prevrate.

Udelenie milosti oznámili v štátnej televízii MRTV. Vojenský líder Min Aung Hlaing podľa nej omilostil 23 047 väzňov, z toho 137 cudzincov, ktorých deportujú z krajiny. Ďalším trestancom skrátil tresty.

Prepúšťanie väzňov počas sviatkov


Skoré prepustenie väzňov je v Mjanmarsku počas významných sviatkov zvyčajné. Odvtedy, čo junta 1. februára zosadila vládu štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij, sa tak stalo už druhý raz.

Po prepustení viac ako 23-tisíc trestancov 12. februára pri príležitosti Dňa únie sa však na sociálnych médiách objavili správy, že niektorých z nich si najali úrady, aby v obytných oblastiach v noci robili násilné činy a šírili tak paniku. Niektoré oblasti reagovali zriadením vlastných susedských hliadok.

Po celom Mjanmarsku sa konajú protesty


Od prevratu sa konajú protesty v mestách po celom Mjanmarsku, ktoré sprevádzajú násilné zákroky bezpečnostných zložiek, zatknutia a úmrtia.

Podľa Asociácie pomoci pre politických väzňov, ktorá monitoruje obete a zatknutia, vládne jednotky od prevratu zabili najmenej 726 demonštrantov a 2 728 osôb, vrátane Su Ťij, je vo väzbe.

Viac k témam: demonštrácie, milosť, štátny prevrat, väzni
Zdroj: Webnoviny.sk - Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.