Sobota, 10. december 2022
Malá oblačnosť  0,7 °C
Mimoriadne správy

Ministerstvo zahraničia odsúdilo pripravovanú anexiu ukrajinských území, Putin porušuje všetky princípy a cielene eskaluje napätie

 Webnoviny  30. september 2022  43
Ministerstvo zahraničia odsúdilo pripravovanú anexiu ukrajinských území, Putin porušuje všetky princípy a cielene eskaluje napätie

30.9.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát s nespochybniteľnou územnou celistvosťou a všetky akty spojené s násilným odtrhnutím ukrajinského územia považuje za neplatné a nelegitímne.

Ako uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) v tlačovej správe, SR jednoznačne odsudzujú anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Rusko porušuje medzinárodné právo


Zo strany Ruskej federácie podľa rezortu diplomacie ide o cielenú eskaláciu, ktorá je súčasťou pokračujúcej vojenskej agresie proti Ukrajine.

MZVaEZ SR je pobúrené, že napriek výzvam väčšiny štátov sveta a medzinárodného spoločenstva Ruská federácia pristúpila k ďalšiemu kroku, ktorý je v príkrom rozpore so základnými demokratickými princípmi a ústavným poriadkom Ukrajiny.

„Ruská federácia, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, opäť hrubo porušuje medzinárodné právo vrátane Charty OSN, osobitne princípy nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí štátov,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Pseudoreferendá o okupovaných oblastiach


Slovensko bude pokračovať v poskytovaní všestrannej podpory Ukrajine v jej spravodlivom boji o zachovanie svojej štátnosti, suverenity a územnej celistvosti v rámci medzinárodne uznaných hraníc.

„Opätovne vyzývame Ruskú federáciu, aby ukončila vojenské aktivity na Ukrajine a okamžite a bezpodmienečne stiahla všetky svoje jednotky, vojenskú techniku a štruktúry okupačnej správy z ukrajinského územia,“ uzatvára rezort diplomacie, podľa ktorého všetci tí, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii anexie ďalších častí ukrajinského územia do Ruskej federácie musia za svoje činy niesť zodpovednosť.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekréty, ktorými uznal ukrajinskú Chersonskú a Zaporožskú oblasť za nezávislé územia. Otvoril tak cestu pre formálnu anexiu týchto okupovaných území Ruskom. Putin plánuje dnes vyhlásiť, že Luhanská, Donecká, Chersonská a Zaporižžská oblasť sú súčasťou Ruska.

Viac k témam: Anexia, pseudoreferendum, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo zahraničia odsúdilo pripravovanú anexiu ukrajinských území, Putin porušuje všetky princípy a cielene eskaluje napätie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.