Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,5 °C
Mimoriadne správy

Ministerka Šimkovičová na konferencii UNESCO: Národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúr

 Webnoviny  13. február 2024  193  
Ministerka Šimkovičová na konferencii UNESCO: Národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúr

13.2.2024 (SITA.sk) - Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nom. SNS) na konferencii UNESCO zdôraznila potrebu zachovania jedinečnosti kultúr. Vo svojom príspevku ich označila za základ rozmanitosti a významu kultúrneho vzdelávania pri formovaní kultúrnej identity.

Mali by sme si chrániť jedinečnosť kultúry


Ako informovala riaditeľka Odboru komunikácie MK SR Petra Bačinská, Šimkovičová sa zúčastnila otvorenia medzinárodnej konferencie v Abú Dhabí, kde vystúpila v paneli zameranom na Kvalitné celoživotné vzdelávanie v kultúre prostredníctvom kultúrnej rozmanitosti.

Kultúrne vzdelávanie je dôležitou súčasťou celoživotného vzdelávania. Umenie a kultúra tvoria základ pre zachovanie našej identity ako národa, no v neposlednom rade aj našej ľudskosti. Preto vnímam ako mimoriadne dôležité, aby sme kultúrnemu vzdelávaniu venovali adekvátnu pozornosť aj u nás. No zároveň platí, že národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúrnych prejavov, pretože rozmanitosť je prirodzenou súčasťou formovania kultúrnej identity každého národa,“ uviedla šéfka slovenského rezortu kultúry.

Prepojenie kultúry a vzdelávania


Šimkovičová v rámci príspevku podporila i zápis Školy remesiel pri Ústredí ľudovej umeleckej výroby do Zoznamu príkladov dobrej praxe podľa Dohovoru UNESCO.

Na konferencii by ministri školstva a kultúry mali v posledný deň prijímať dokument, ktorým je revidovaný Rámec UNESCO pre vzdelávanie v oblasti kultúry a umenia.

Ide o zavŕšenie dlhodobého procesu, ktorý je postavený na Cestovnej mape pre umelecké vzdelávanie prijatej v Lisabone (2006) a Soulskej agende s názvom Ciele rozvoja umeleckého vzdelávania (2010). Revidovaný rámec UNESCO je príležitosťou na posilnenie globálneho konsenzu, ktorého cieľom je prepojenie kultúry a vzdelávania a presadenie integrovaných politík v oblasti kultúry a vzdelávania," priblížila Bačinská.

Viac k témam: Konferencia, Ministerka kultúry SR
Zdroj: SITA.sk - Ministerka Šimkovičová na konferencii UNESCO: Národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúr © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.