Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Mierové rokovania s Ruskom musia byť v súlade s obnovením územnej celistvosti Ukrajiny, zdôraznil Zelenskyj

 Webnoviny   9. marec 2024  182  
Mierové rokovania s Ruskom musia byť v súlade s obnovením územnej celistvosti Ukrajiny, zdôraznil Zelenskyj

9.3.2024 (SITA.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa snaží udržiavať v rovnováhe úzke vzťahy s Ukrajinou aj Ruskom, ponúkol počas piatkovej návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Turecku, že jeho krajina usporiada mierový summit s účasťou Ruska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Od začiatku sme prispievali, ako sme mohli, k ukončeniu vojny prostredníctvom rokovaní," povedal Erdogan. „Sme pripravení usporiadať mierový summit, ktorého súčasťou bude aj Rusko," dodal.

Zelenskyj povedal, že akékoľvek mierové rokovania musia byť v súlade s jeho 10-bodovým mierovým plánom. Plán zahŕňa potravinovú bezpečnosť, obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny, stiahnutie ruských vojakov, prepustenie všetkých zajatcov, súd pre tých, ktorí sú zodpovední za agresiu, a bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.

„Akékoľvek návrhy na urovnanie tejto vojny sa musia začať plánom navrhnutým štátom, ktorý bráni svoje územie a svojich obyvateľov," konštatoval ukrajinský prezident. „Chceme spravodlivý mier," vyhlásil.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2024 (fotografie)

Viac k témam: Mierové rokovania, mierový samit, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Mierové rokovania s Ruskom musia byť v súlade s obnovením územnej celistvosti Ukrajiny, zdôraznil Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.